Zanim wypierzesz, namocz w tym jeansy. Nie stracą koloru i będą pięknie się prezentować

Nie każdy wie, jak prać jeansy, by mogły służyć nam jak najdłużej. Okazuje się, że nieumiejętna pielęgnacja może doprowadzić do odbarwień materiału i utraty odpowiedniego fasonu spodni. Sprawdź, jak dbać o jeansy i w czym moczyć je przed praniem.

Praktycznie każdy z nas korzysta z pralki, by prać swoje ubrania. To szybki sposób na pozbycie się zabrudzeń i zachowanie odpowiedniej higieny. Często bez zastanowienia po prostu umieszczamy materiały w bębnie, dodajemy odpowiednie środki i nastawiamy program. Okazuje się, że nie wszystkie rzeczy można prać w ten sposób. Jak wygląda sprawa w przypadku jeansów? Czy należy je prać przed pierwszym założeniem i jak często robić to później? Znamy odpowiedź.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak odmienić stare, nudne jeansy? To naprawdę proste!

Dodaj do wody i namocz jeansy. Nie stracą fasonu i będą pięknie układać się na ciele

Okazuje się, że spodnie jeansowe, które są dobrze dopasowane do ciała, podczas pierwszego prania mogą stracić swój fason, przez co nie będą się już tak ładnie układać na ciele. Mimo wszystko należy regularnie dbać o ich czystość, ale jak to zrobić, by ich nie zniszczyć? Na szczęście prosty trik w mig rozwiąże problem. Jedyne co należy zrobić, to przed pierwszym praniem w pralce namoczyć jeansy w roztworze wody, soli i octu. Jak go przygotować? Wystarczy, że do 5 l wody dodasz 1 szklankę octu i około 1 łyżkę soli. Po 1 godzinie namaczania należy wyprać jeansy w pralce, jednak i na ten proces należy zwrócić szczególną uwagę.

Tina Turner w 1970 roku Tina Turner nie żyje. Mówiła, że jej życie było "pełne przemocy"

Jak prać jeansy damskie? Zwróć uwagę na te elementy

Jeśli chcesz, by jeansy nie utraciły fasonu i koloru, dobierz odpowiednią temperaturę prania. Optymalna to 30 stopni Celsjusza. Wyższa (na przykład 60 stopni) może powodować nieestetyczne wyblaknięcia materiału. Drugim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, by zawsze prać spodnie odwrócone na lewą stronę, a po wszystkim suszyć je na płasko.

Jak usunąć kamień z kranu i prysznica? Polej kran i wetrzyj. Na długo zapomnisz o osadzie z kamienia

Pranie jeansów w pralce nie powinno trwać długo. Z tego względu najlepszym wyborem jest program 30-minutowy o obrotach na poziomie maksymalnie 800. Niektóre nowsze pralki mają specjalne programy do prania tego typu spodni, dlatego w tym przypadku to będzie najlepszy wybór. Jeansów nie należy płukać w płynie do płukania, co mogłoby za bardzo zmiękczyć ich włókna. 

W zachowaniu koloru spodni pomoże też pranie jeansów z ubraniami w tym samym kolorze, dzięki czemu nie powstaną przebarwienia. Nie należy jednak prać ich z rzeczami czarnymi, gdyż wtedy spodnie mogą zszarzeć i wyblaknąć. Niektórzy uważają, że jeansy należy prać jak najrzadziej, by nie utraciły koloru i fasonu. Z tego względu jeśli wizualnie są czyste, zamiast prania, można co jakiś czas wkładać je do zamrażarki na kilka godzin, co pomoże pozbyć się bakterii. Wtedy pranie w pralce można przeprowadzać jedynie w ostateczności.

Więcej o: