Przypomina watę i atakuje storczyki. Jak pozbyć się wełnowca? Pomoże domowa mieszanka z 2 składników

Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów, które goszczą na parapetach w naszych domach. Nie są skomplikowane w uprawie, jednak prawdziwą zmorą są pojawiające się na nich wełnowce. Co robić, gdy zauważysz na kwiatku kłębki przypominające wełnę?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Wełnowce dostają się do domu przez okna albo sieć wentylacyjną. W okresie grzewczym jest ich wyjątkowo dużo i szybko przenoszą się z jednej rośliny na drugą. Zaczynają żerować, gdy wilgotność powietrza spada, a temperatura w otoczeniu rośnie. Ukrywają się na spodach liści, w zgięciach pędów oraz na łodygach. Ich ciało przypomina kłębki wełny. Jeśli właśnie kupiłaś storczyka, lepiej potrzymaj go kilka dni w folii i z dala od innych roślin, żeby zobaczyć, czy nie ma na nim wełnowców.

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Wełnowce. Jak wyglądają i jak je rozpoznać?

Szkodniki żywią się sokiem rośliny. Jeśli odpowiednio wcześniej je zauważysz, istnieje duża szansa na uratowanie kwiatka. Wełnowce atakują większość roślin doniczkowych, nie tylko storczyki. Narażone na ich występowanie są także kaktusy czy sukulenty. Zaatakowana roślina staje się coraz słabsza, zaczyna zrzucać liście i kwiaty. W efekcie przestaje rosnąć i więdnie. Owady tworzą białe kłębowiska i wspólnie żerują na storczyku. Wydzielają też gęstą maź. Mogą żerować nawet w ziemi, przez co jeszcze trudniej je zauważyć i zlikwidować. Gdy zauważysz insekty na kwiatku, musisz natychmiast działać, gdyż wełnowce są bardzo trudne do usunięcia. Zanurz kwiatek na 30 minut w misce z ciepłą wodą. Wełnowce nie tolerują nadmiaru wody i wilgoci.

Wełnowiec na storczykach. Jak się go pozbyć?

Prostym sposobem na pozbycie się wełnowców jest roztwór z wody i szarego mydła. Do 1 litra wody dodaj 20 g szarego mydła i kilka kropel płynu do mycia naczyń. Wymieszaj, weź wacik kosmetyczny i powstałą mieszanką dokładnie przemyj liście i łodygi kwiatka. Po każdym pociągnięciu wacikiem wymieniaj go na nowy, żeby nie roznosić owadów po całej roślinie. Do trudnodostępnych miejsc użyj patyczka higienicznego. Zabieg najlepiej powtarzać 3-4 razy w tygodniu. Wtedy masz pewność, że na dobre pozbędziesz się wełnowców. Warto też starannie opłukać roślinę pod prysznicem.

Więcej o: