Lepiej nie noś tych kolorów. Muchy i komary lecą do nich jak misie do miodu

Korzystanie z pięknej, letniej pogody mogą uprzykrzyć nam przede wszystkim różne owady. Najbardziej denerwujące bywają komary, muchy oraz kleszcze, których w sezonie jest naprawdę sporo. Okazuje się, że jeśli będziesz unikać pewnych kolorów ubrań, nie będą tobą zainteresowane.

Okazuje się, że różne barwy mogą skutecznie przyciągać lub odstraszać niektóre owady czy pajęczaki. Jeśli chcemy unikać ich wiosną i latem, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach lepiej nie zakładać poszczególnych odcieni ubrań. Jak sprawa wygląda z muchami, komarami oraz kleszczami i co zrobić, by je odstraszyć? Podpowiadamy.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kolory, których lepiej unikać latem. Niektóre owady od razu do nich lgną

Naukowcy postanowili się przyjrzeć temu, do jakich barw lgną niektóre insekty, a jakie są im zupełnie obojętne. Tego zadania podjęli się między innymi specjaliści z Uniwersytetu na Florydzie. Wykazali, że muchy domowe najbardziej upodobały sobie niebieską barwę, a najmniej atrakcyjny jest dla nich żółty kolor. Z kolei Jeffrey Riffell z Wydziału Biologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego wykazał, że komary najchętniej przylatują do czerwieni, czerni, pomarańczu oraz wypłowiałego, niebieskiego odcienia zwanego cyjanem. Nie zwracają jednak zupełnie uwagi na fiolet, zieleń oraz biel.

Tina Turner w 1970 roku Tina Turner nie żyje. Mówiła, że jej życie było "pełne przemocy"

Co z kleszczami? Są one zarówno głuche, jak i ślepe, jednak okazuje się, że reagują na pewne barwy. Louise Stjernberg z Red Cross Uiniversity College i Johan Berglund z Blekinge Institute of Technology dowiedli, że kleszcze upodobały sobie jasne kolory, a ciemne zupełnie nie są w gronie ich zainteresowania. Warto jednak pamiętać, że same barwy ubrań nie wystarczą, by uniknąć ataku kleszczy, much czy komarów. Podczas korzystania z pięknej, letniej pogody warto zabezpieczyć się także skutecznymi odstraszaczami, które zapewnią nam większy komfort i bezpieczeństwo.

Zetrzyj na tarce i użyj zamiast proszku Zetrzyj na tarce i wsyp do szufladki. W mig usuniesz uporczywe plamy

Jak odstraszyć muchy, komary i kleszcze? Domowe sposoby bywają niezawodne

Jak odstraszyć kleszcze, muchy oraz komary domowymi sposobami? Okazuje się, że nie tolerują one pewnych zapachów, które szybko sprawią, że przestaniemy być w gronie ich zainteresowania. Unikają one przede wszystkim aromatu lawendy, trawy cytrynowej oraz mięty pieprzowej. Warto więc zaopatrzyć się w olejki eteryczne o tych zapachach i przygotować z ich pomocą domowy odstraszacz. Wystarczy do butelki z atomizerem wlać 100 ml wody i po 5 kropli z każdego aromatu. Przed rozpyleniem spreju na ciało oraz ubrania należy dobrze wstrząsnąć mieszankę. Można także rozcieńczyć olejki eteryczne w oleju bazowym np. w oliwie z oliwek i założyć bezpośrednio na skórę po uprzednim wykonaniu próby uczuleniowej.

Więcej o: