Okazuje się, że różne barwy mogą skutecznie przyciągać lub odstraszać niektóre owady czy pajęczaki. Jeśli chcemy unikać ich wiosną i latem, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach lepiej nie zakładać poszczególnych odcieni ubrań. Jak sprawa wygląda z muchami, komarami oraz kleszczami i co zrobić, by je odstraszyć? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Naukowcy postanowili się przyjrzeć temu, do jakich barw lgną niektóre insekty, a jakie są im zupełnie obojętne. Tego zadania podjęli się między innymi specjaliści z Uniwersytetu na Florydzie. Wykazali, że muchy domowe najbardziej upodobały sobie niebieską barwę, a najmniej atrakcyjny jest dla nich żółty kolor. Z kolei Jeffrey Riffell z Wydziału Biologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego wykazał, że komary najchętniej przylatują do czerwieni, czerni, pomarańczu oraz wypłowiałego, niebieskiego odcienia zwanego cyjanem. Nie zwracają jednak zupełnie uwagi na fiolet, zieleń oraz biel.
Co z kleszczami? Są one zarówno głuche, jak i ślepe, jednak okazuje się, że reagują na pewne barwy. Louise Stjernberg z Red Cross Uiniversity College i Johan Berglund z Blekinge Institute of Technology dowiedli, że kleszcze upodobały sobie jasne kolory, a ciemne zupełnie nie są w gronie ich zainteresowania. Warto jednak pamiętać, że same barwy ubrań nie wystarczą, by uniknąć ataku kleszczy, much czy komarów. Podczas korzystania z pięknej, letniej pogody warto zabezpieczyć się także skutecznymi odstraszaczami, które zapewnią nam większy komfort i bezpieczeństwo.
Jak odstraszyć kleszcze, muchy oraz komary domowymi sposobami? Okazuje się, że nie tolerują one pewnych zapachów, które szybko sprawią, że przestaniemy być w gronie ich zainteresowania. Unikają one przede wszystkim aromatu lawendy, trawy cytrynowej oraz mięty pieprzowej. Warto więc zaopatrzyć się w olejki eteryczne o tych zapachach i przygotować z ich pomocą domowy odstraszacz. Wystarczy do butelki z atomizerem wlać 100 ml wody i po 5 kropli z każdego aromatu. Przed rozpyleniem spreju na ciało oraz ubrania należy dobrze wstrząsnąć mieszankę. Można także rozcieńczyć olejki eteryczne w oleju bazowym np. w oliwie z oliwek i założyć bezpośrednio na skórę po uprzednim wykonaniu próby uczuleniowej.