Jak siać fasolkę szparagową? Nie zapomnij o jednej rzeczy. Inaczej plony zgniją

Jak siać fasolkę szparagową? Warzywo cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Nic dziwnego - jest świetnym dodatkiem do posiłków i praktycznie każdemu smakuje fasolka szparagowa. Uprawa nie jest trudna, dlatego warto rozważyć ją nawet w domowych warunkach.

Gotowana fasolka szparagowa jest świetnym dodatkiem do letnich posiłków. Niektórzy kupują ją w sklepie czy na straganach warzywnych, jednak sporo satysfakcji daje też samodzielna uprawa w przydomowym ogródku, na balkonie lub na działce. Po tzw. zimnej zośce ryzyko przymrozków minęło, dlatego warto zwrócić uwagę, jak siać warzywo, by latem cieszyć się pięknymi i obfitymi zbiorami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Fasolka szparagowa - pyszna, zdrowa, ale... bywa trująca!

Jak siać fasolkę szparagową? Zbierzesz ją po 2-3 miesiącach

Fasolka szparagowa lubi ciepłe otoczenie o temperaturze co najmniej 11 stopni Celsjusza. Z tego względu warto posiać ją po "zimnej zośce" (po 15 maja), gdy ryzyko przymrozków znacznie maleje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to w czerwcu, a nawet w lipcu. Wtedy jednak kwitnienie będzie słabsze, a zbiory mniej okazałe. Pierwszy zbiór odbywa się około 2-3 miesiące od wysiewu i powtarza się go mniej więcej co 2 dni.

Wcześnie posianą fasolkę można ocieplić agrowłókniną lub wysiać w doniczce na domowym parapecie, a później przesadzić do gruntu rozsady. Jak siać fasolkę? Należy robić to na głębokości około 5 cm i w odstępach 10-15 cm. Podczas wzrostu nie można zapominać o regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu, a dzięki odpowiedniej pielęgnacji fasolka wzejdzie nawet w doniczkach na balkonie.

Fasolka szparagowa. Uprawa nie jest skomplikowana, jednak o tym należy pamiętać

Jeśli zdecydowałaś się na odmiany tyczne fasolki, nie powinnaś zapomnieć o zapewnieniu jej odpowiedniego wsparcia w postaci podpórki z tyczek lub kratek. Bez niej roślina położy się na ziemi, a strąki z czasem zaczną gnić. Sprawdzonym trikiem ogrodników, który przyspiesza kiełkowanie nasion, jest moczenie ich przed wysiewem w wodzie. Dzięki temu wzejdą o kilka dni wcześniej.

Więcej o: