Jak dbać o pomidory, by rosły jak szalone, były dorodne i smaczne? Mamy na to MYK

Pomidory, jedno z ulubionych warzyw Polaków. Większość z nas czeka sezon, by dodawać je do sałatek czy na kanapkę. W dzisiejszym odcinku Myka, nasz ekspert Tomasz Pazdyk pokaże wam kilka sposobów, jak zadbać o sadzonki pomidorów, które później posadzicie w przydomowym ogródku.

Więcej odcinków Myka znajdziecie na Gazeta.pl

Kto z nas nie lubi soczystych i dorodnych pomidorów? Szczególnie czekamy na okres wiosenno-letni, gdy to ulubione przez Polaków warzywo ma swój sezon. Choć pomidory są powszechnie dostępne w sklepach, niektórzy wolą je mieć w swoich przydomowych ogródkach. Warto jednak mieć na uwadze, że o pomidory trzeba szczególnie zadbać. Nasz Mykowy ekspert Tomasz Pazdyk ma na to kilka sposobów.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Kiedy sadzić pomidory? 

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na to, by sadzić pomidory. Choć już na początku maja temperatury były sprzyjające, to jednak warto z tym się jeszcze chwilę wstrzymać. Idealnym momentem wydaje się nie początek, a końcówka maja. Wtedy mamy pewność, że nie będzie już ujemnych temperatur. 

Odżywczy nawóz do pomidorów 

Tak jak o każdą roślinę, tak również o pomidory trzeba szczególnie zadbać. Nie wystarczy samo podlewanie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie domowego nawozu, który składa się z zaledwie dwóch składników. Do jego przygotowania potrzebna wam będzie woda i świeże drożdże. Na litr wody dodajemy 10 gramów drożdżyNastępnie musicie dokładnie wszystko wymieszać i odstawić na kilka godzin. Tak przygotowaną mieszanką podlewacie swoje sadzonki raz na dwa tygodnie przez cały sezon. Ten nawóz nie tylko wzmocni i odżywi rośliny, ale również ochroni je przed chorobami grzybowymi. 

Nie tylko nawóz, ale również oprysk na pomidory

Nie da się ukryć, że pomidory są narażone na choroby grzybowe. Żeby jednak uniknąć takich szkód, warto zastosować oprysk z drożdży na pomidory. Jest nie tylko ekologiczny, lecz także naturalny oraz szybki w przygotowaniu. Wystarczy rozpuścić 50 gramów drożdży w 5 litrach wody i od razu przelać mieszankę do butelki z atomizerem. Gotowym roztworem należy opryskiwać krzaczki raz w tygodniu w bezwietrzny oraz pochmurny dzień.

Więcej o: