Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Słonik (Słonkowiec) orzechowiec to chrząszcz z charakterystycznym, cienkim ryjkiem. Na jego korpusie można zauważyć drobne jasne plamki. Żeruje na liściach leszczyny i wygryza w nich dziury. Gdy nadchodzi wiosna, larwy słonika przepoczwarzają się i stają się dorosłymi osobnikami. Zaczynają atakować leszczynę na koniec maja i na początku czerwca. W pierwszej kolejności żerują na liściach i owocach, a później zaczynają składać jaja w miękkich orzechach.
Jedna samica słonika może złożyć nawet 30 jaj. Zainfekowane w ten sposób orzechy nie nadają się już do spożycia. We wrześniu larwy znajdujące się w orzechach wydostają się na zewnątrz i zagrzebują w ziemi. W ten sposób zimują i wychodzą dopiero na wiosnę, już jako dorosłe osobniki. Jak rozpoznać, że orzech został zaatakowany przez słonkowca orzechowca? Jego wnętrze będzie puste, a na powierzchni będą okrągłe otwory. W pierwszej kolejności można rozłożyć pod krzewem gazetę i spróbować strząchnąć na nią szkodniki z krzewów. Nie daje to jednak gwarancji pozbycia się ich na dobre, dlatego lepiej sięgnąć po inne, sprawdzone sposoby.
Słonik jest uważany za najbardziej szkodliwego dla leszczyny, dlatego trzeba działać od razu, zanim rozprzestrzeni się po całym terenie. Pamiętaj, żeby na bieżąco usuwać uszkodzone owoce. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się szkodników na kolejne części krzewu. Wiosną i jesienią przekop glebę wokół leszczyny na głębokość 10 cm. Dzięki temu pozbędziesz się larw zimujących w ziemi. Najskuteczniejszą bronią na słonkowca orzechowca są opryski. Powinno się je wykonywać wiosną, w czasie gdy chrząszcze żerują na liściach i nie zdążyły jeszcze złożyć jaj do środka orzechów.
Najprostszy do zrobienia jest oprysk z pokrzywy. Na każde 10 l nawozu potrzebujesz 1 kg pokrzyw. To naturalny środek do zwalczania słonkowca i innych szkodników żerujących na roślinach, np. mszyc. Pociętą pokrzywę umieść w pojemniku i zalej wodą. Możesz do tego użyć deszczówki, bo ma odpowiedni skład mineralny. Przykryj pojemnik gazą. Przez 2 tygodnie codziennie mieszaj roztwór, a po upływie 14 dni przelej mieszankę do buteleczki ze spryskiwaczem. Naturalny oprysk gotowy.