Zasadź, a w mig się rozrośnie. Jest odporna na suszę. Będziesz mieć najpiękniejszy ogród w okolicy

Chcesz, by twój ogród zachwycał dywanem pięknych kwiatów? Istnieje jedna roślina, która wyrośnie nawet w trudnych i suchych warunkach. Gdy tylko rozsieje się po ogrodzie, pozazdroszczą ci jej wszyscy sąsiedzi! Odkryj przepiękne kwiaty wieloletnie do ogrodu, które robią wrażenie.

Aranżując wygląd ogrodu, często decydujemy się na rośliny, które mogą przetrwać nawet w wymagających warunkach, by sprostać ich uprawie. Zdarza się pomijać wówczas gatunki, które mogłyby otulić działkę mnóstwem przepięknych kwiatów w obawie o ich zmarnowanie, gdy nadejdą mrozy. Są jednak kwiaty wieloletnie do ogrodu, które fantastycznie odnajdą się w trudnych warunkach, a do tego efektownie rozrosną się na działce. Jak uprawiać dzwonek dalmatyński? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kwitnie w Chorwacji, lecz dobrze odnajdzie się w polskich warunkach. Te kwiaty wieloletnie do ogrodu w mig ozdobią działkę

Dzwonek dalmatyński, bo o nim mowa, naturalnie rośnie w Chorwacji, gdzie porasta najczęściej górskie zbocza oraz tereny suche i kamieniste. Nie straszne są więc tej roślinie trudne warunki, które zdarza nam się mieć w polskim klimacie. Doskonale odnajdzie się zasadzony zarówno w ogrodzie, jak i donicach, obsypując teren wokół siebie licznymi kwiatami. Przypominają one dzwonki, lecz z czasem otwierają się, zmieniając kształt na taki, przypominający gwiazdę. Dzwonek dalmatyński zachwyca również szerokimi, intensywnie zielonymi liśćmi

Jeśli chcesz zasadzić dzwonek dalmatyński na działce, możesz wybrać miejsce nasłonecznione lub półcieniste, gdzie roślina będzie miała dużo ciepła. Poza tym kwiaty te nie są zbyt wymagające, ponieważ wyrosną nawet na glebie ubogiej w składniki mineralne. Co prawda nie zachwyci wówczas aż tak spektakularnym wyglądem, jednak wciąż fantastycznie ozdobi ogród. Kiedy należy go sadzić i jak dbać, by bujnie rósł? Podpowiadamy.

Kwiaty do ogrodu, czyli dzwonek dalmatyński, który zachwyci wyglądem. Jak o niego dbać?

Sadzonki dzwonka dalmatyńskiego umieszczamy w glebie wiosną lub jesienią w odległości 15x20 cm. Jeśli chcemy uzyskać bardzo gęsty dywan kwiatów, warto zmniejszyć odległości do 10x10 cm. Gotowe sadzonki możemy kupić w sklepach ogrodniczych lub samodzielnie wysiać je najpierw w donicach, a gdy będą ukorzenione, przenieść do ogrodu. Wysiew z nasion warto robić w terminie od lutego do czerwca, a już po trzech tygodniach zauważymy efekty.

Dzwonek dalmatyński jest rośliną wieloletnią. Trzeba podlewać go tylko wtedy, gdy narażony jest na długotrwałe upały lub od dłuższego czasu nie pojawiły się opady deszczu. Kwiaty te doskonale radzą sobie także zimą, nawet w temperaturze do -23 stopni Celsjusza, lecz na ten czas warto ochronić roślinę warstwą suchych liści. Należy też pamiętać, że po ustaniu pierwszego kwitnienia trzeba ściąć kwiaty tuż nad glebą, by dzwonek dalmatyński mógł ponownie zakwitnąć w drugiej części lata. 

Więcej o: