Osoby, które będą chciały przejść na wcześniejszą emeryturę, mogą to zrobić, spełniając pewne warunki. Niektóre kobiety mają prawo skorzystać z emerytury pomostowej, lecz sam wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wystarczy. Co należy zrobić, by wcześniej otrzymać świadczenie? W tych przypadkach ZUS pójdzie seniorom na rękę.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Emerytura dla osób urodzonych po 1948 roku przysługuje tym, którzy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Poza tym seniorzy muszą spełnić także różne warunki, by otrzymać świadczenie z ZUS. Pod uwagę bierze się nie tylko rok urodzenia, lecz także taka osoba musi:
Emerytura dla osób urodzonych po 1948 roku może zostać też przyznana po spełnieniu warunków z punktu 2, 3 oraz 4. Trzeba jednak wówczas jeszcze spełnić pozostałe warunki zróżnicowane w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, o których w szczegółach można przeczytać na stronie ZUS. Do tej pory trzeba było także rozwiązać stosunek pracy, lecz od niedawna Zakład Ubezpieczeń Społecznych inaczej podchodzi do sprawy.
Od 20 kwietnia 2022 roku ZUS może przyznać prawo do pobierania emerytury pomostowej nawet osobom, które pozostają jeszcze w stosunku pracy. Należy jednak wiedzieć, że wówczas wypłata świadczenia zostanie zawieszona do czasu, aż senior lub seniorka rozwiążą stosunek pracy. Ostateczne obliczenie wysokości przyznawanego świadczenia zostanie dokonane dopiero po zakończeniu pracy i złożeniu wniosku o wypłatę emerytury.
Dodatkowo od 1 stycznia 2023 roku pracownik może złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, jeśli pracodawca nie umieści jego stanowiska w wykazie, co utrudni mu otrzymanie świadczenia. Wówczas PIP będzie kontrolować wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Przez to będzie też mógł nakazać pracodawcy umieścić pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.