Bez tego nigdy nie wkładaj butów do pralki. Inaczej zniszczysz obuwie

Jak prać buty w pralce? Materiał pod wpływem chodzenia na dworze szybko ulega zabrudzeniom, dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć. Okazuje się, że odpowiednia technika prania to klucz do sukcesu. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie każde obuwie nadaje się do pralki.

Pranie butów jest bardzo istotne jeśli chcemy się pozbyć brudu i bakterii. Niestety nie każdy wie, jak robić to prawidłowo, czego efektem jest zniszczone obuwie. Na szczęście przestrzeganie kilku prostych zasad pomoże wyprać je bez przykrych konsekwencji. Na co należy zwrócić uwagę i jakich materiałów pod żadnym pozorem nie wkładać do bębna urządzenia? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sylwia Bomba pokazuje garderobę w nowym domu

Jak prać buty w pralce? Wybierz odpowiedni program i zabezpiecz obuwie

Na TikToku @prof_renow jakiś czas temu pojawił się krótki filmik, w którym autor pokazał, jak pierze buty w pralce. Mężczyzna, który na co dzień zajmuje się renowacją butów, w pierwszej kolejności wyjął z nich sznurówki, włożył obuwie do woreczków na bieliznę, a następnie umieścił je w bębnie. Warto również wyjąć wkładki, by ich nie uszkodzić. Później dolał płyn do prania i dodatkowo dołożył kilka ścierek i ręczników, by buty nie obijały się o ściany pralki. Przed włączeniem urządzenia wybrał program o temperaturze 30 stopni Celsjusza i 600 obrotach. Niektórzy polecają też, by nie korzystać z funkcji wirowania, a buty prać nie dłużej niż 30 minut.

Jak prać buty, by ich nie zniszczyć? Nie każde obuwie możesz wrzucić do bębna

Okazuje się, że nie każde obuwie można prać w pralce. Jeśli nie chcesz uszkodzić materiału, z jakiego zostały wykonane, zaniechaj prania w urządzeniu obuwia klejonego, skórzanego, zamszu, espadryli czy szpilek.

Z powodzeniem za to możesz wyprać tenisówki czy trampki. Jeśli chcesz wyprać obuwie sportowe, zachowaj ostrożność, gdyż w przypadku zniszczeń podczas prania w pralce reklamacja nie zostanie uznana. Pamiętaj też, by suszyć buty w temperaturze pokojowej i w delikatnym przewiewie. Możesz włożyć do środka kulki z papieru, by nie utraciły kształtu. Unikaj jednak suszenia na pełnym słońcu i na kaloryferze.

Więcej o: