Jak pozbyć się grzybów z trawnika? Wymieszaj z wodą i rozpyl. Znikną szybciej niż myślisz

Grzyby na trawniku to nie tylko problem estetyczny, ale ich obecność może świadczyć o nieumiejętnej pielęgnacji. Jeśli pojawiły się w ogrodzie, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Podpowiadamy, jak pozbyć się grzybów domowym sposobem.

Najczęściej, kiedy dostrzeżemy na trawniku grzyby, sięgamy po specjalistyczne środki chemiczne. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu, wypróbujmy sprawdzony domowy sposób, który nie zaszkodzi naszym roślinom.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

O czym świadczą grzyby na trawniku? Mogą pojawić się nawet na wypielęgnowanej trawie

Grzyby na trawniku najczęściej pojawiają się w zaniedbanych i rzadko pielęgnowanych ogrodach, gdzie przyroda zaczyna żyć własnym życiem. Jednak nie zawsze tak się dzieje, ponieważ grzybnia może pojawić się również na regularnie koszonej i podlewanej trawie. Skąd się bierze? Otóż grzyby najczęściej pojawiają się na glebach, gdzie znajdują się nieusunięte resztki skoszonej trawy, resztki roślin, czy gałęzie, które poprzez rozkład tworzą na powierzchni ziemi tzw. filc, odcinający dostęp do świeżego powietrza i są świetną pożywką dla grzybów. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zwalczyć grzyby na trawniku? Przyda ci się soda oczyszczona

Najistotniejszym elementem w walce z grzybami na trawniku jest jego regularne koszenie, a także usuwanie resztek traw i roślin z gleby. Przydatne okazują się także takie zabiegi jak wertykulacja polegająca na usuwaniu mchu i filcu na powierzchni gleby, i aeracja, czyli nakłuwanie ziemi, aby napowietrzyć glebę. Jeśli jednak na trawniku pojawiły się grzyby, należy nie tylko się ich pozbyć, ale także zapobiec ich ponownemu wyrośnięciu. Do tego przyda nam się roztwór z sody oczyszczonej, który świetnie zwalcza grzyby i pleśnie. Do przygotowania potrzebujemy łyżeczkę sody oraz 2 litry wody. Oba składniki mieszamy i dodajemy 6 ml szarego mydła. Odstawiamy na godzinę, a następnie pryskamy miejsca, w których pojawiły się grzyby. 

Więcej o: