Dlaczego irysy nie kwitną? Pilnuj 3 zasad. Inaczej sadzonki się nie przyjmą

Dlaczego irysy nie kwitną? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących ogrodników. Te piękne kwiaty występują w wielu kolorach i stanowią niezwykłą ozdobę ogrodu. Większość irysów kwitnie w okolicach wiosny, lecz aby pięknie się prezentowały, wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

W zależności od odmiany irysy mogą kwitnąć od maja do czerwca. Wiele z nas sadzi je jako rośliny dekoracyjne, lecz zdarza się, że kwiaty na naszych roślinach się nie pojawiają. Podpowiadamy, dlaczego irysy nie kwitną i co zrobić, aby wyrosły na prawdziwą ozdobę ogrodu.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Co lubią irysy? Pamiętaj o regularnym nawadnianiu 

Irysy sadzimy późnym latem lub wczesną jesienią, kiedy na zewnątrz nie ma jeszcze przymrozków. Jeśli lato jest bardzo upalne, warto wstrzymać się z ich sadzeniem, aż temperatura powietrza będzie nieco chłodniejsza, lecz nie spadająca poniżej 5 do 10 stopni Celsjusza. Irysy mogą rosnąć przez wiele lat w tym samym miejscu i kiepsko znoszą przesadzanie. Najlepiej rosną na lekko kwaśnym oraz wilgotnym podłożu i słonecznym stanowisku. Często sadzone są w okolicach stawów, czy oczek wodnych, gdyż nie przepadają za suszą i wymagają regularnego nawadniania. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak zadbać o swoje paznokcie przed pierwszym dzwonkiem? Podpowiadamy, jaki jest najbardziej modny i subtelny manicure do szkoły Kiedyś kicz, dziś trend. Kontrowersyjny manicure podbija internet

Dlaczego irysy nie kwitną? Przyczyn może być kilka

Irysy żyją od 4 do 5 lat, więc brak kwitnienia może być spowodowany wiekiem. Starsze kwiaty są bardziej podatne na choroby, a także na wysuszenie. Rośliny te mają również specyficzne wymagania w kwestii sadzenia kłączy. Jeśli umieścimy je w glebie nieprawidłowo, najprawdopodobniej nie zakwitną lub w ogóle się nie przyjmą. Kłącza sadzimy bardzo płytko i nie zakopujemy, a jedynie przysypujemy ziemią. Podczas sadzenia nie wykopujemy dołków, a usypujemy górkę, na której umieszczamy sadzonkę i obsypujemy ją dookoła, aby zakryć korzenie. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego irysy nie kwitną, warto sprawdzić również wilgotność gleby. Pamiętajmy, że nie lubią one suszy, ale stanowisko nie może być bardzo mokre. 

Więcej o: