Wsyp 2 łyżeczki i zalej wodą. Srebrna biżuteria odzyska dawny blask

Jak wyczyścić srebro? To pytanie zadaje sobie wiele posiadaczy srebrnej biżuterii, czy sztućców. Przedmioty wykonane z tego kruszcu mają tendencję do czernienia, ale na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, aby przywrócić im dawny blask.

Srebro możemy zanieść do profesjonalnego czyszczenia, ale zamiast wydawać pieniądze, warto wypróbować domowe sposoby, które są równie skuteczne. Podpowiadamy, jak wyczyścić srebro, aby wyglądało jak nowe.

Zobacz wideo Sylwia Peretti została okradziona przez znajomego!? "Ukradł mi całą biżuterię, wszystkie zegarki"

Jak wyczyścić srebro? Sprawdzony sposób przywróci dawny blask 

Przedmioty wykonane ze srebra są piękne i tańsze niż złoto, jednak mają pewną wadę. Z czasem zaczynają czernieć. Jest to zjawisko naturalne i wynika z reakcji chemicznej. Gdy srebro ma kontakt z substancjami chemicznymi np. z powietrzem, zaczyna pokrywać się najpierw szarym, a potem ciemnym nalotem. Również kontakt z naszą skórą czy kosmetykami sprawia, że zaczyna zmieniać barwę. Na szczęście istnieje sprytny sposób, aby przywrócić dawny blaski biżuterii.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić srebro? Jak widzimy na tiktokowym kanale Giovanigepetto wystarczy wyłożyć pojemnik folią aluminiową, umieścić w niej biżuterię, a potem wsypać trzy łyżeczki (lub więcej) sody oczyszczonej tak, aby zakryła nasz przedmiot. Wlewamy trochę gorącej wody, mieszamy i czekamy około 15 minut. Po upływie tego czasu wyjmujemy biżuterię, wypłukujemy pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha.

Inne sposoby na czyszczenie srebra. Przyda ci się pasta do zębów

Do czyszczenia srebra świetnie nadaje się również coca-cola. Napój ten zawiera kwas, który skutecznie usuwa nalot na biżuterii czy sztućcach wykonanych z tego kruszcu. Wystarczy umieścić srebro w miseczce, zalać gazowanym napojem i odczekać kilka godzin. Potem wypłukujemy biżuterię z coli i wycieramy. Innym sposobem jest pasta do zębów. Na szczoteczce umieszczamy odrobinę pasty i delikatnie szorujemy srebro. To wszystko. Pamiętajmy jednak, aby użyć pasty bez granulek, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię. 

Więcej o: