14. emerytura 2023. Możliwe wyższe wypłaty? Rząd przyjął nowy projekt ustawy

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy dotyczący 14. emerytury. Jedną ze zmian jest fakt, że stanie się ona stałym, corocznym świadczeniem. To jednak nie wszystko. O czym jeszcze warto wiedzieć i kiedy pieniądze zasilą konta seniorów?

14. emerytura zasiliła konta seniorów po raz pierwszy w 2021 roku i początkowo miała być jednorazowym świadczeniem. Ze względu na trudną sytuację, na którą składała się m.in. wysoka inflacja, została wypłacona ponownie w 2022 roku. Pojawiły się także informacje, że stanie się świadczeniem stałym. Jak wygląda sytuacja w tym roku?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Najważniejsza zmiana, na którą czekali seniorzy. "Czternastka" zostaje stałym świadczeniem

Wokół 14. emerytury w ostatnich miesiącach było naprawdę głośno. Według początkowych deklaracji szczegóły świadczenia miały być znane już na początku tego roku. Wszystko jednak się przedłużyło, a kolejne daty były przekładane. Dziś wiadomo, że "czternastka" jest pewna, gdyż Sejm przyjął rządowy projekt ustawy, który teraz trafi do Senatu, a następnie do podpisania przez prezydenta. W podstawowej wysokości wyniesie tyle, ile minimalna emerytura (obecnie jest to 1588,44 zł brutto), jednak liczba uprawnionych do jej otrzymania ma się konsekwentnie zmniejszać. Co jednak najistotniejsze, została wpisana do stałych, corocznych świadczeń.

14. emerytura 2023 i zasada "złotówka za złotówkę". Kto nie otrzyma dodatkowych pieniędzy?

Jakie zmiany zostały wprowadzone do "czternastki"? - Wprowadziliśmy w dodatkowym świadczeniu, tzw. 14. emeryturze, takie rozwiązanie, że wprowadziliśmy kryterium, aby wspomóc te osoby, które są na emeryturach i rentach, które mają niższe świadczenia — wyjaśnił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. O czym mowa? 14. emerytura ma przysługiwać osobom uprawnionym do jej otrzymania w wysokości minimalnej emerytury w przypadku, kiedy ich świadczenia nie przekraczają kwoty 2900 zł. Seniorzy, którzy przekroczą tę kwotę, otrzymają pomniejszone przelewy w myśl zasady "złotówka za złotówkę". Ponieważ w najniższym zakresie przelew nie może być mniejszy niż 50 zł, osoby, których świadczenia przekraczają 4438,44 zł brutto, nie dostaną z tego tytułu ani złotówki.

Kolejne istotne zmiany w 14. emeryturze. Seniorzy mogą liczyć na wyższe przelewy?

Kolejną istotną zmianą dotyczącą "czternastek" jest możliwość zwiększenia kwoty świadczenia. Oznacza to, że do 31 października danego roku Rada Ministrów może określić wyższą kwotę wypłaty niż minimalna emerytura. Zrobi to poprzez rozporządzenie. Elastyczna ma być również data wypłaty świadczenia. Co roku ma ją wskazywać właściwy minister. W 2023 roku ma to nastąpić na przełomie sierpnia i września

Więcej o: