Stosując nawet najlepsze detergenty, czasem warto wspomóc się też naturalnymi alternatywami, które dawniej stosowały nasze babcie. Są równie skuteczne, a do tego potrzebne składniki masz w zasięgu ręki. Dodatkowo często są tanie i bezpieczne w użyciu. Co warto dodać do prania, by ubrania wyglądały jak nowe? Jeden ze składników może zaskoczyć.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Od dawna wiadomo, że w kuchennych szafkach kryją się produkty, które doskonale sprawdzą się podczas prania ubrań, pościeli czy ręczników. Jednym z nich jest oczywiście ocet spirytusowy. Choć jego zapach nie każdemu przypada do gustu, nie należy się go obawiać. Wszystko dlatego, że szybko się ulotni podczas prania i nie będzie go czuć na ręcznikach oraz pościeli. Warto wlać szklankę octu do komory na płyn do płukania, a następnie nastawić pranie tak, jak zwykle. Sprawi, że ubrania nie będą się tak mechacić, a ręczniki oraz pościel staną się przyjemnie miękkie.
Do prania szczególnie białych tkanin doskonale sprawdzi się też soda oczyszczona, którą najczęściej dodajemy podczas pieczenia ciast. Tym razem jednak warto użyć jej do prania ubrań. Wystarczy wsypać pół szklanki sody oczyszczonej do komory na proszek i ustawić standardowy cykl prania. Po zakończonej pracy urządzenia zauważysz, że białe tkaniny są bielsze oraz doskonale doprane. Soda oczyszczona jest świetną, ekologiczną alternatywą dla drogeryjnych proszków.
Największy problem jest jednak podczas prania ciemnych ubrań. Bez względu na stosowane detergenty ciemny barwnik szybko się wypłukuje, a co za tym idzie, odzież przestaje się już tak dobrze prezentować. Można wykorzystać pewien domowy sposób, który od lat był stosowany przez nasze babcie. Wszystko po to, by tkaniny nie traciły koloru i po każdym praniu wyglądały jak nowe. Co należy zrobić? Sięgnij po lniany lub bawełniany woreczek, a następnie wsyp do niego łyżkę pieprzu. Możesz wykorzystać go w ziarnach lub zmielić, nie ma to znaczenia. Gotowe zawiniątko umieść w bębnie z ciemnymi ubraniami, a następnie wypierz je tak, jak zwykle. Po wyjęciu zauważysz, że tkaniny nie straciły barwy.