Wniosek o 500 plus 2023. Uważaj na ten szczegół! Inaczej ZUS wypłaci pieniądze z opóźnieniem

500 plus to świadczenie, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na każde dziecko do 18. roku życia. Ogłoszono nowe terminy 500 plus, lecz nie każdy może spodziewać się wypłaty. Niektórzy popełniają popularny błąd podczas wypełniania wniosku, a przez to mogą nie dostać świadczenia na czas.

Od lutego można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy 500 plus na dziecko. Do kiedy i jak wypełnić wniosek, aby otrzymać pieniądze na czas? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe terminy 500 plus. Nie otrzymasz świadczenia, jeśli popełnisz jeden błąd

Od 1 czerwca 2023 roku rozpoczyna się kolejny okres, w którym zostaną przyznawane świadczenia 500 plus. Będzie on obowiązywał do 31 maja 2024 roku, dlatego warto znać kilka najpopularniejszych błędów, przez które wypłata świadczenia znacznie się opóźnia. Iwona Kowalska-Matis wskazuje kilka z nich. - Literówki, wpisanie własnego numeru PESEL zamiast PESEL-u dziecka to najczęstsze błędy, ale jest ich dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż zdarzają się także sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – powiedziała regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku, cytowana przez portal prawo.pl

Urzędnicy ZUS-u apelują, by przed wysłaniem wniosku dokładnie sprawdzić wypełnione dokumenty. Szczególną uwagę należy zwrócić na poprawność numeru konta bankowego czy na PESEL dziecka, bo to właśnie tutaj najczęściej pojawiają się nieprawidłowości. Dodatkowo należy pamiętać, że gdy rodzice mieszkają razem i wspólnie wychowują dziecko, a chcą złożyć wniosek, wystarczy, że zrobi to jedno z nich. W przypadku gdy sprawuje się opiekę naprzemienną, wówczas oboje rodzice mogą złożyć dokumenty, a świadczenie będzie wypłacane po 250 zł na konto każdego rodzica.

Kiedy 500 plus? W czerwcu świadczenie otrzymają tylko niektóre osoby. Harmonogram wypłat 500 plus 2023

Warto pamiętać, że termin wypłaty świadczenia zależy od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Jeśli więc będą wymagane poprawki, sprawa może długo się przeciągać. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych został opublikowany szczegółowy harmonogram wypłat 500 plus 2023. Świadczenie otrzymają osoby, które złożą wniosek:

  • do 30 kwietnia 2023 roku, by pieniądze otrzymać do 30 czerwca 2023 r.;
  • w maju 2023 roku, by pieniądze otrzymać do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca;
  • w czerwcu 2023 roku, by pieniądze otrzymać do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca;
  • w lipcu 2023 roku, by pieniądze otrzymać do 30 września 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca;
  • w sierpniu 2023 roku, by pieniądze otrzymać do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.
Więcej o: