Od lutego można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy 500 plus na dziecko. Do kiedy i jak wypełnić wniosek, aby otrzymać pieniądze na czas? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Od 1 czerwca 2023 roku rozpoczyna się kolejny okres, w którym zostaną przyznawane świadczenia 500 plus. Będzie on obowiązywał do 31 maja 2024 roku, dlatego warto znać kilka najpopularniejszych błędów, przez które wypłata świadczenia znacznie się opóźnia. Iwona Kowalska-Matis wskazuje kilka z nich. - Literówki, wpisanie własnego numeru PESEL zamiast PESEL-u dziecka to najczęstsze błędy, ale jest ich dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż zdarzają się także sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – powiedziała regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku, cytowana przez portal prawo.pl.
Urzędnicy ZUS-u apelują, by przed wysłaniem wniosku dokładnie sprawdzić wypełnione dokumenty. Szczególną uwagę należy zwrócić na poprawność numeru konta bankowego czy na PESEL dziecka, bo to właśnie tutaj najczęściej pojawiają się nieprawidłowości. Dodatkowo należy pamiętać, że gdy rodzice mieszkają razem i wspólnie wychowują dziecko, a chcą złożyć wniosek, wystarczy, że zrobi to jedno z nich. W przypadku gdy sprawuje się opiekę naprzemienną, wówczas oboje rodzice mogą złożyć dokumenty, a świadczenie będzie wypłacane po 250 zł na konto każdego rodzica.
Warto pamiętać, że termin wypłaty świadczenia zależy od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Jeśli więc będą wymagane poprawki, sprawa może długo się przeciągać. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych został opublikowany szczegółowy harmonogram wypłat 500 plus 2023. Świadczenie otrzymają osoby, które złożą wniosek: