Najlepszy sposób na nornice w ogrodzie? Wydaj 2 zł i wsyp do tunelów. Uciekną, gdzie pieprz rośnie

Nornice bywają niezwykle uciążliwymi intruzami, dlatego nic dziwnego, że tak wiele osób chce się ich pozbyć. Jak zrobić to w humanitarnie oraz skutecznie? Poznaj sprawdzony i niezawodny sposób na nornice w ogrodzie, za który zapłacisz grosze.

Nornice to niewielkie gryzonie, które osiągają do 15 cm długości. Mimo swoich niepozornych rozmiarów i słodkich, czarnych oczu, potrafią wyrządzić niemałe szkody w ogrodzie. Żywią się głównie nasionami oraz korzeniami roślin, wyjadają owoce oraz obgryzają korę młodych drzewek. Jak się przed nimi uchronić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Najprostszy sposób na nornice. Wystarczy woda oraz odrobina cierpliwości

Swoimi sprawdzonymi trikami na to, jak wygonić nornicę z ogrodu podzielił się założyciel profilu @poradnikdzialkowca na TikToku. Pierwszy zaproponowany przez niego sposób jest niezwykle prosty, gdyż polega na zalewaniu ich tuneli wodą. Najlepiej robić to po kolei, odcinając nornicom dostęp do ogrodu kawałek po kawałku i dając im czas oraz możliwość ucieczki. Oprócz tego, jeśli możesz sobie na to pozwolić, warto przekopać ziemię w całym ogrodzie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie tunele ulegną zniszczeniu.

Nornica w ogrodzie obgryza drzewka? Zabezpieczysz je w szybki i prosty sposób

Nornice uwielbiają obgryzać miękką korę młodych drzewek owocowych. Dlatego, aby zniechęcić je do odwiedzin w naszym ogrodzie oraz oczywiście uchronić drzewka, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Przydadzą się do tego słoma lub osłonki sadownicze. Szczelnie owiń bądź rozstaw je wokół drzewek, a żadna nornica się do nich nie dobierze.

Jak pozbyć się nornicy w humanitarny sposób? Postaw na zapachy, których nie znoszą

Nornice mają bardzo czuły węch, dlatego zapobiegawczo możesz zasadzić w ogrodzie rośliny o intensywnym zapachu, którego nie znoszą. Dzięki nim będą omijały go szerokim łukiem. Oto co warto wybrać:

  • czosnek,
  • wilczomlecz,
  • korona cesarska,
  • nostrzyk
  • mięta,
  • gorczyca.

Oprócz tego wrzuć do korytarzy wydrążonych przez nornice m.in. rozgniecione ząbki czosnku, liście orzecha włoskiego czy gałązki żywotnika. One również wydzielają mocny, intensywny zapach, którego gryzonie nie znoszą. Sprawdzi się także szczypta cynamonu czy sproszkowanych papryczek chilli.

Sprawdzony sposób na nornice, który nic nie kosztuje. Potrzebujesz tylko włosów lub sierści

Nornice unikają kontaktu ze zwierzętami, które są ich naturalnymi wrogami. Należą do nich koty oraz psy, dlatego wystarczy, że w ogrodzie oraz do tuneli wrzucisz ich sierść. Gryzoń błyskawicznie wyczuje zagrożenie i ucieknie czym prędzej. 

Więcej o: