To sprawdzony nawóz do tui. Krzewy będą rozłożyste i zielone. Nie wydasz na niego nawet złotówki

Żywotnik zachodni, czyli popularna tuja "szmaragd" to częsty dodatek w ogródku wielu Polaków. Krzew nie tylko pięknie wygląda, ale także pozwala odgrodzić podwórko. Zanim jednak roślina wyrośnie na tyle, żeby stać się żywopłotem, należy o nią właściwie zadbać. Pomogą ci w tym domowe nawozy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak właściwie zadbać o tuję? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu rośliny. Nie musisz wcale wydawać setek złotych na markowe produkty. Skuteczne preparaty przygotujesz w domowych warunkach. Poznaj przepis na środki, po których krzewy bujnie wyrosną.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Thuja occidentalis - domowy nawóz uratuje ją przed żółknięciem. Jak go wykonać?

Igiełki tui często zmieniają swoją barwę. Poprzez żółte i brązowe odcienie roślina daje nam znać, że brakuje jej odpowiednich składników odżywczych i minerałów. Jak zapobiec pojawieniu się przebarwień? Jest na to prosty sposób. Wystarczy, że użyjesz nawozów bogatych w azot i magnez. To właśnie niedobór ostatniego z tych elementów wpływa na niezdrowy kolor igieł. Jak przygotować domowy środek, który przywróci krzewowi jego dawny wygląd?

W takich przypadkach dobrze jest skorzystać z produktów bogatych w te minerały. Są to m.in. drożdże. Do 10 litrów ciepłej wody dodaj 100 gramów rozdrobnionego produktu. Następnie poczekaj kilka godzin. Dla wzbogacenia wywaru w azot, możesz dorzucić także parę garści soi warzywnej. Po odczekaniu wyznaczonego czasu przelej preparat do konewki i podlej rośliny. Nie musisz rozcieńczać środka, pamiętaj jednak, aby stosować go z umiarem. Przelanie tui może mieć zły wpływ na jej rozwój.

Jak zadbać o żywotnik zachodni kompletnie za darmo? Wystarczy jeden składnik z obiadu

Świetnym naturalnym nawozem dla tui jest... woda po gotowaniu warzyw. Jarzyny takie jak kalafior, fasolka czy ziemniaki, zapewnią krzewom wiele składników odżywczych. Po ich ugotowaniu, poczekaj, aż płyn przestygnie. Pamiętaj, żeby nie doprawiać warzyw podczas ich przyrządzania. Sól i inne przyprawy mogą działać szkodliwie na rozwój tui. 

Gdy woda będzie wystarczająco chłodna, podlej nią ziemię, w której zasadziłaś krzewy. W ten sposób nie tylko sprawisz, że bujnie wyrosną, ale także ograniczysz zużycie wody. Jeśli chcesz być bardziej eko, a jednocześnie zadbać o swój ogród, koniecznie wypróbuj ten trik.

Więcej o: