Bujnie się rozrasta i pięknie kwitnie. Posadź zamiast pelargonii. Sąsiadom opadnie szczęka

Jeśli chcesz, by twój ogród lub balkon zachwycały efektowną aranżacją, postaw na piękne i nieoklepane kwiaty. Zamiast znów decydować się na pelargonie, które ma każdy sąsiad, posadź inną roślinę. Pięknie kwitnie, bujnie się rozrasta i robi wrażenie.

Nie musisz w tym sezonie znowu stawiać na pelargonie, które kwitną w prawie każdym ogrodzie i na prawie każdym balkonie. Jeśli chcesz, by twoja aranżacja się wyróżniła, postaw na inne, bujnie kwitnące rośliny. Jedną z nich może być werbena, która zachwyca wyglądem i zachwyca kolorowymi kwiatami.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pelargonia to niejedyny kwiat. Werbena zrobi wrażenie, gdy tylko ją posadzisz

Nie da się ukryć, że pelargonie są piękne, jednak znajdziemy je w prawie każdej aranżacji. Warto w tym sezonie postawić na coś innego, czyli na werbenę. W Polsce mamy dostępne różne jej odmiany – od takich, które osiągają wysokie rozmiary po te zwisające idealne do balkonowych doniczek. Właśnie trwa najlepszy moment na sadzenie werbeny, ponieważ idealnym terminem jest druga połowa maja, gdy przymrozki nie będą już straszne roślinom. Jakich warunków potrzebuje, by bujnie rosła i zachwycała wyglądem?

Werbena najlepiej czuje się w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie i doskonale odnajdzie się w ogrodzie, jak i w doniczkach. Jest odporna na wiatr, ale wymaga ciepłego, nasłonecznionego miejsca, by dobrze się rozwijać. Dodatkowo werbena patagońska może śmiało zimować w glebie, gdy będzie osłonięta, a pozostałe gatunki należą raczej do kwiatów jednorocznych. Co ważne, werbena lubi umiarkowane podlewanie. Gdy z nim przesadzimy, korzenie zgniją, a liście zbrązowieją. Natomiast gdy przelejemy roślinę, również może się zmarnować.

Jaki nawóz do werbeny? Potrzeby składnik masz już pod ręką

Nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków jest ważne, lecz także regularne nawożenie werbeny, by bujnie się rozrastała. Jeśli ma cieszyć oko pięknymi kwiatami, należy postawić na naturalne nawozy. Można wykonać je też samodzielnie z tego, co mamy w domu. W tym celu świetnie sprawdzą się skorupki jaj. Możesz rozdrobnić je na pył i zmieszać z wierzchnią warstwą ziemi lub zalać wodą i odstawić na dwa tygodnie. Po tym czasie roztwór do podlewania werbeny będzie gotowy. Takim nawozem podlewaj kwiaty raz na dwa tygodnie, a ich wygląd będzie zachwycał.

Więcej o: