Dużo Polaków ma to drzewo w ogrodzie. Dla innych roślin może być ono toksyczne

Orzech włoski jedną z chętniej sadzonych roślin w ogrodzie. Pięknie rośnie, a latem pod jego rozłożystą koroną możemy skryć się przed słońcem. Warto jednak pamiętać, że orzechy mogą zaszkodzić innym roślinom na działce.

Substancja zawarta w drzewie orzecha włoskiego może działać szkodliwie na pozostałe rośliny, które hodujemy w ogrodzie. O czym mowa? Suche liście orzechowca oraz łupiny zawierają juglon. Jest to toksyczna substancja, która jest bardzo cenna dla człowieka, ale szkodzi innym roślinom.

Zobacz wideo Orzechy włoskie. Choć są kaloryczne, wcale nie tuczą

Dlaczego warto jeść orzechy włoskie? Pomagają na wiele dolegliwości

Orzech włoski występuje od Europy po Azję zarówno jako drzewo rosnące dziko, jak i uprawiane w ogrodach czy na działkach. Orzech jest drzewem, które gęsto się rozrasta, więc warto pamiętać o jego przycinaniu. Jest łatwy w uprawie, a jego owoce są niezwykle cenne i zdrowe. Zawierają tłuszcze omega-3 i omega-6, wspierają pracę mózgu, poprawiają wygląd skóry, wspierają układ nerwowy i układ krążenia, a także odżywiają włosy i paznokcie. Działają bakteriobójczo, grzybobójczo i przeciwzapalnie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tych roślin nie sadź w pobliżu orzecha włoskiego. Możesz im zaszkodzić

Zanim jednak posadzimy orzecha włoskiego w ogrodzie, pamiętajmy o tym, że niektóre rośliny nie powinny rosnąć w jego towarzystwie. Liście i łupiny orzecha zawierają szkodliwy dla nich juglon, który dla człowieka nie stanowi zagrożenia i jest wykorzystywany w kosmetyce i medycynie. Rośliny, które nie powinny rosnąć w pobliżu orzecha włoskiego, to: 

  • pomidory,
  • ogórki,
  • groch,
  • fasola,
  • azalie,
  • ziemniaki.

Pamiętajmy jednak, że nie na wszystkie rośliny juglon ma negatywny wpływ. Obok orzecha włoskiego z powodzeniem można uprawiać paprocie, bez, cebulę, buraki, tuje, czy porzeczki.

Więcej o: