Od 1 czerwca 2023 roku w życie w chodzą nowe zasady, które będą obowiązywać, gdy ktoś zgłosi się po zasiłek pogrzebowy. Nie dotyczą one jednak wszystkich, a tylko wybraną grupę osób. Sprawdź, co się zmieni i jak będzie wyglądała wypłata zasiłku pogrzebowego.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że od 1 czerwca 2023 roku nie będzie już wypłacać zasiłku pogrzebowego w niektórych przypadkach. Jak możemy przeczytać w komunikacie, dotyczy to zasiłku po zmarłych emerytach lub rencistach uprawnionych do emerytur czy rent rolniczych, wypłacanych przez KRUS w zbiegu ze świadczeniami pobieranymi z powszechnego systemu ubezpieczeniowego. W takich przypadkach po wypłatę zasiłku należy zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo to właśnie on będzie za nią odpowiedzialny. Warto również zaznaczyć, że dotyczy to także członków rodzin zmarłych. Co w pozostałych przypadkach? Nic się nie zmienia. Gdy zmarły pobierał jedynie rolniczą emeryturę lub rentę, albo podlegał tylko ubezpieczeniu rolniczemu, zasiłek pogrzebowy nadal będzie wypłacany przez KRUS.
Osoby, które nie będą już się ubiegać o zasiłek pogrzebowy w KRUS, tylko w ZUS, powinny złożyć odpowiedni wniosek do właściwego inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można zrobić to osobiście, korzystając z profilu PUE ZUS lub listownie za pośrednictwem poczty polskiej. Trzeba wówczas dostarczyć:
Zmianom nie ulega jednak wysokość zasiłku pogrzebowego, który od 2011 roku wynosi 4000 zł. Choć koszty związane z organizacją pogrzebu stale rosną, kwota zasiłku nie jest waloryzowana. Warto również pamiętać, że po pieniądze można się zgłosić tylko w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, za którą przysługuje zasiłek.