Zmieszaj z wodą i podlej lobelię. Na jej widok sąsiadom zrzednie mina

Lobelia to jednoroczna roślina, która latem jest wspaniałą ozdobą balkonów i tarasów. Zachwyca kolorowymi kwiatami, ale wymaga regularnego nawożenia. Sprawdź, czym nawozić lobelię, aby pięknie zakwitła.

Lobelia rośnie naturalnie w klimacie tropikalnym, a w Polsce można spotkać ją w ogrodach, czy na tarasach. Jest niezwykle piękna, lecz aby zdrowo rosła, wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, czym nawozić lobelię i dlaczego lepiej wybrać dla niej doniczki wiszące.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Czy lobelia lubi słońce? Jak ją pielęgnować, aby pięknie kwitła?

Lobelię siejemy z nasion w lutym lub w marcu. Aby pięknie kwitła, powinna rosnąć na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Jest dość delikatna, a ulewny deszcz może zniszczyć kwiaty, więc idealnym miejscem dla tej rośliny są tarasy lub balkony, gdzie będzie znajdowała się pod zadaszeniem. Najlepiej rośnie w glebie próchniczej, żyznej i lekko wilgotnej. Wymaga częstego podlewania — latem nawet dwa razy dziennie, ale nie powinna stać w mokrej ziemi, ponieważ zacznie gnić. By wspomóc roślinę we wzroście i kwitnieniu, należy stosować nawozy dla roślin kwitnących. Nie musimy jednak kupować gotowych preparatów w sklepie ogrodniczym. Nawóz możemy przygotować samodzielnie w domu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak widzimy na tiktokowym profilu @warzywa_u_kasi, można przygotować nawóz z drożdży, który nadaje się zarówno do roślin rosnących w gruncie, jak i roślin balkonowych. Wystarczy 10 g drożdży zalać litrem ciepłej wody. Odstawiamy do wystygnięcia, a następnie podlewamy rośliny. Taki nawóz wzmocni system korzeniowy, wzbogaci glebę w składniki mineralne i ochroni kwiat przed chorobami.

Dlaczego lepiej sadzić lobelię w doniczkach wiszących? Uważaj, bo jest trująca

Pamiętajmy, że lobelia należy do roślin lekko trujących. Działa podrażniająco na skórę i oczy, a także może wywołać zatrucie organizmu. Jeśli w domu znajdują się dzieci lub zwierzęta, powinnyśmy zachować szczególną ostrożność. Idealnym miejscem dla lobelii będzie doniczka wisząca, aby ograniczyć kontakt z rośliną. 

Więcej o: