Pogoda na Boże Ciało 2023. Czy będzie padać? Synoptycy mają wstępne prognozy

Boże Ciało wypada w czwartek, więc to idealna okazja do wzięcia wolnego w pracy na piątek i zrobienia sobie długiego weekendu. Jakiej pogody możemy się spodziewać w pierwszych dniach czerwca? Fani słońca i nadchodzącego lata z pewnością będą zadowoleni.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

W maju pogoda nas nie rozpieszczała. Chociaż wszyscy mieli nadzieję na ciepłą wiosnę, wciąż trzeba było ciepło się ubierać i nie chować kurtek do szafy. Wraz z nadejściem czerwca ma się to zmienić. Według synoptyków wreszcie nadciągają ciepłe dni. To świetna wiadomość dla tych, którzy planują krótki urlop z okazji Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto ruchome. Zawsze obchodzone jest w czwartek, dokładnie 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. 

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Kiedy przypada Boże Ciało? Czekają nas słoneczne dni

W tym roku Boże Ciało obchodzone jest 8 czerwca. Można wtedy wziąć wolne w pracy na piątek, 9 czerwca, i przedłużyć sobie weekend. Wiele osób decyduje się wyjechać w tym czasie na krótki urlop, dlatego prognoza pogody na nadchodzące dni może znacznie ułatwić zaplanowanie sobie wolnego. 9 maja na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pojawiła się długoterminowa prognoza pogody na czerwiec. Cały miesiąc zapowiada się pogodnie, a średnia temperatura w każdym regionie kraju będzie powyżej normy. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Opolu będzie wynosić ok. 17/18 st. C., w Łodzi, Toruniu i Lublinie ok. 16/17 st. C., a w Zakopanem ok. 13/14 st. C.

Pogoda na Boże Ciało. Będzie padać?

30 maja Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił na swoim profilu na Facebooku prognozę opadów na nadchodzące dni. Synoptycy zapowiedzieli, że możemy się spodziewać słońca i znikomej ilości deszczu. 2 czerwca opady mogą pojawić się w południowej części Polski, ale w śladowej ilości. Za to 3 czerwca deszczu ma nie być w całym kraju. W pozostałe dni będzie go naprawdę mało, bo zaledwie od 0,1 do 2 mm. Jeśli opady się pojawią, to w województwie małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz lubelskim.

Głos zabrał również synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek. Powiedział, na jaką pogodę możemy liczyć 8 czerwca. - W ciągu dnia w całym kraju temperatura maksymalna będzie osiągać około 22-26 stopni Celsjusza, miejscami na zachodzie możliwe jest nawet 28 stopni - poinformował. W nocy temperatura będzie wynosić około 10 stopni Celsjusza.

Więcej o: