W PRL-u tę roślinę miał każdy na parapecie. Jej właściwości wykorzystywały nasze babcie

Zwana jest pelargonią pachnącą, anginką lub geranium. Królowała w PRL-u, a nasze babcie doceniały jej wyjątkowe właściwości każdego dnia. Jak pielęgnować geranium i do czego można je wykorzystać? Podpowiadamy.

Pelargonia pachnąca jest przepiękną rośliną ozdobną, która przez wiele sezonów może zdobić nasze ogrody, balkony czy parapety. Nie tylko fantastycznie się prezentuje, lecz także wyróżnia się niezwykłymi właściwościami. Jak pielęgnować geranium, by zdrowo i bujnie rosło? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o geranium? Pelargonia pachnąca będzie bujnie rosła, jeśli będziesz o tym pamiętać

Pelargonia pachnąca nie jest trudna w uprawie. Jest to niezbyt wymagająca roślina, dlatego każdy poradzi sobie z jej hodowaniem. Nawet jeśli nie ma w tym wprawy. Warto jedynie pamiętać, że geranium ceni sobie optymalne nawodnienie. Nie można go przelać, by korzenie nie zgniły, lecz także trzeba uważać, by go nie przesuszyć. Pelargonia pachnąca najlepiej odnajduje się w nasłonecznionym miejscu i to właśnie wtedy najpiękniej rozkwita. Zimą można śmiało uprawiać geranium w domu, a gdy tylko temperatury na zewnątrz będą utrzymywać się powyżej dwudziestu stopni Celsjusza, warto przenieść donice na balkon lub do ogrodu. Dzięki temu staną się fantastyczną ozdobą działki.

Jakie właściwości ma geranium? Wykorzystasz je na kilka sposobów

Pelargonia pachnąca nie tylko pięknie się prezentuje, zdobiąc parapety. Bogata jest również w wiele fantastycznych właściwości, które możemy wykorzystywać na co dzień. Przede wszystkim warto docenić jej intensywny, piękny zapach. Liście geranium bogate są w olejki eteryczne, zawierają  witaminę C, kwasy organiczne, flawonoidy oraz geraniol. Dzięki temu pelargonia pachnąca wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwbólowe. Jak można to wykorzystać?

Liście geranium warto zgnieść i umieścić w bawełnianym woreczku. Gotowy pakunek można położyć na poduszce lub zawiesić w pobliżu łóżka i codziennie przed snem wymieniać liście na nowe. Aromat pelargonii pachnącej jest przyjemny, otulający, a do tego działa odprężająco. Doskonale ukoi skołatane nerwy, a do tego pomoże szybciej zasnąć. Niektórzy z liści geranium przygotowują nawet oleje, napary oraz nalewki.

Więcej o: