Czy na wesele wypada założyć białą lub czarną sukienkę? Ekspertka mówi wprost. Ludzie: "Zabobon"

Ubieranie bieli lub czerni na ślub i wesele będąc gościem to temat, który budzi sporo kontrowersji. Wypada czy nie wypada? Ekspertka od dobrych manier wyjaśnia. Ludzie mają jednak swoje zdanie: "Myślę, że to już nie te czasy".

Więcej o ślubach przeczytasz na Gazeta.pl

W Polsce dla starszego pokolenia założenie czarnej lub białej kreacji jest nie do pomyślenia. Czerń kojarzy się bowiem z żałobą oraz "złą wróżbą" dla młodej pary, a w bieli występuje zwykle panna młoda. Z kolei wśród młodszych pokoleń zdania są cały czas podzielone. Ostatnio ten temat wzięła na tapet ekspertka savoir-vivre.

Zobacz wideo Wiemy gdzie Ewa Kasprzyk weźmie ślub i kto go udzieli. "Ksiądz jest afrykanistą"

Czy wypada założyć białą lub czarną sukienkę na wesele? Ekspertka wyjaśnia

Aleksandra Pakuła prowadzi na Instagramie profil, gdzie edukuje swoje obserwatorki oraz obserwatorów, przybliżając zasady dobrych manier. W jednym z ostatnich filmików, wypowiedziała się na temat tego, czy w dobrym tonie jest pojawienie się na takiej uroczystości w bieli lub czerni.

Nie zakładaj białej i czarnej sukienki na wesele! Oglądałaś film "Sposób na teściową"? Tam doskonale pokazano, jak wiele tego dnia można wyrazić za pomocą właśnie koloru sukienki. Biel w naszej kulturze zarezerwowana jest dla panny młodej. Tego dnia tylko ona może z bieli skorzystać. (...) Czerń natomiast to kolor smutku, straty, cierpienia, bólu, żałoby. Nie bez powodu to czarne ubrania wybieramy na pogrzeb

- wyjaśniła Aleksandra Pakuła. 

- Zasady etykiety to po prostu normy kulturowe. Nie zawsze panna młoda zakładała biel i nie wszędzie na świecie w czerni chodzi się na pogrzeb. W naszym kręgu kulturowym symbolika bieli i czerni na razie pozostaje niezmienna i nie dostrzegam sygnałów, które wskazywałyby rychłe zmiany - dodała w opisie.

 

Internauci podzieleni: "To już nie te czasy"

Pierwszy raz się nie zgodzę, założyłabym czarny, bo jest dla mnie klasyką
Niechaj każdy robi wg własnego upodobania, niech każdy będzie sobą i w zgodzie ze swoim sumieniem, a nie kimś zamkniętym w określonych ramach, bo nie wypada
No cóż, w mojej najbliższej rodzinie jest osoba, która koniecznie chce założyć białą sukienkę na ślub córki
Mnie to zawsze razi, wydaje mi się że jest tyle kolorów, że naprawdę tych dwóch można uniknąć...
Zabobon. Serio, myślę, że to już nie te czasy
Uważam, ze to przesada - jeśli biel jeszcze zrozumiem, to czerń? Absolutnie. Czarny to piękny, ponadczasowy i przede wszystkim elegancki kolor. Totalnie nie rozumiem dlaczego nie miałoby się ubierać go na wesele :)
Niby wszyscy to wiedzą, ale i tak można spotkać osoby w białej sukience na weselu
No i słusznie, przecież to jest takie oczywiste i rzuca się to w oczy
Jejku, tak! Jak dobrze, żeby ludzie o tym usłyszeli

- piszą.

Więcej o: