Wyrzucasz po zjedzeniu? To błąd! Zasil nią bratki. Zaczną uginać się od kwiatów

Decydując się na kwiaty balkonowe, często sięgamy po bratki. Pięknie prezentują się w towarzystwie innych roślin, a do tego potrafią zachwycić kolorowymi kwiatami. Do tego są stosunkowo łatwe w uprawie. Wystarczy jeden trik, by te kwiaty wiosenne bujnie obsypały się pąkami.

Jeśli chcesz, by w tym sezonie każdy pozazdrościł ci bujnych, pięknie wyglądających kwiatów na balkonie czy w ogrodzie, poznaj jeden sprytny trik. Dzięki niemu między innymi fiołki, zwane bratkami, doskonale będą się rozwijały i zachwycały fantastycznym wyglądem. Co warto zrobić, by bujniej i dłużej kwitły? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bratki jako kwiaty balkonowe. O czym warto pamiętać podczas uprawy?

Bratki mają ponad 300 odmian, z których możemy tworzyć fantastyczne kwiatowe kompozycje na działki i balkony. W zależności od tego, jaką wybierzemy, będziemy cieszyć się kwitnieniem od marca do października, jeśli odpowiednio zadbamy o rośliny. Najlepiej czują się w nasłonecznionych stanowiskach. Coś, o co na pewno powinniśmy zadbać to częstotliwość podlewania. Bratki lubią mieć stale wilgotne podłoże i bardzo źle znoszą przesuszenie. Warto więc monitorować wilgoć ziemi, by zapewnić im odpowiednie warunki. Poza tym do doskonałego kwitnięcia potrzebują regularnego nawożenia. Dzięki niemu mogą kwitnąć znacznie dłużej niż zwykle. 

Czym nawozić bratki, czyli najpopularniejsze kwiaty wiosenne? Potrzebne składniki masz w domu

Jeśli chcemy, by w tym sezonie fiołki obsypały się mnóstwem efektownych kwiatów, zastosujmy domowe nawozy, które im w tym pomogą. Dzięki temu znacznie przedłużymy też kwitnienie bratków, by bujnie prezentowały się nawet wtedy, gdy u innych już przekwitną. Możemy w tym celu zasilić je nawozami bogatymi w fosfor oraz potas. Przyda się do tego między innymi popiół drzewny, którego zwykle się pozbywamy. Zamiast tego warto zmieszać go z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce, a bratki otrzymają wiele cennych składników potrzebnych do rozwoju.

Nie każdy jednak ma łatwy dostęp do popiołu drzewnego. Warto jednak wykorzystać inny sprytny trik za 0 zł, który zasili fiołki. Dobrze jest użyć skórek bananów. Trzeba je drobno pokroić, zalać gorącą wodą i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie nawóz należy odcedzić, by podlać nim bratki. Warto powtarzać ten proces raz na dwa tygodnie, żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Więcej o: