Zmieszaj z wodą i odstaw na 2 godziny. Skuteczny oprysk na stonkę rozprawi się ze szkodnikami

Stonka ziemniaczana to naprawdę uporczywy szkodnik, który potrafi zniszczyć uprawy. Jak się jej pozbyć? Na szczęście nie musimy sięgać od razu po specjalistyczne preparaty ze sklepu ogrodniczego. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami przygotować skuteczny oprysk na stonkę.

Stonka ziemniaczana to szkodnik z rodziny chrząszczy. Wyróżnia się charakterystycznymi czarnymi plamami oraz owalnym ciałem. Głównie żeruje na ziemniakach i zjada ich liście, kwiaty oraz łodygi. Szybko się rozmnaża, przez co bywa trudna do zwalczenia. Sprawdź, jak wykonać oprysk na stonkę, dzięki któremu skutecznie pozbędziesz się tego szkodnika.

Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem

Kiedy pojawia się stonka ziemniaczana? Aby się jej pozbyć, przygotuj oprysk z drożdży

Stonka ziemniaczana jest ciepłolubna, dlatego zaczyna żerować głównie wiosną i latem, gdy temperatura powietrza przekroczy 15 stopni Celsjusza. Jest niezwykle szkodliwa i potrafi zniszczyć uprawy, ponieważ rośliny zjadają zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki. Jak pozbyć się jej z ogrodu? Otóż świetnym sposobem jest oprysk z drożdży. To naturalna metoda, która jest w pełni bezpieczna dla naszych roślin.

Jak widzimy na tiktokowym profilu Basia_plantslover, aby przygotować oprysk z drożdży, wystarczy połączyć kostkę drożdży z 10 litrami wody. Drożdże możemy rozmieszać w mniejszej ilości płynu, a następnie dolać resztę. Do całości dolewamy szklankę wody z rozpuszczonym szarym mydłem i odstawiamy na godzinę. Tak przygotowany oprysk na stonkę przelewamy do butelki z atomizerem i pryskamy rośliny. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oprysk na stonkę. Przygotujesz go z cebuli i czosnku

Oprysk na stonkę możemy także przygotować z czosnku i cebuli. Ich mocny i intensywny zapach skutecznie odstraszy te szkodniki. Wystarczy 200 g łupin cebuli i rozgniecionych ząbków czosnku zagotować w litrze wody. Wywar gotujemy około 2 godzin, a kiedy będzie gotowy, przecedzamy i dolewamy 9 litrów wody. Kiedy ostygnie, pryskamy ziemniaki.

Więcej o: