Jak usunąć zielony osad na kranie? Nasącz waciki i owiń. Problem zniknie błyskawicznie. Zapłacisz 2 zł

Zielony osad pojawia się najczęściej na kranie umywalki, wanny czy prysznica, niekiedy także w czajniku czy dzbanku z wodą. Gdy po dotknięciu okazuje się, że jest miękki i śliski, oznacza to, że w twojej łazience bądź kuchni pojawiły się glony. Jak je usunąć?

Mokre i widne środowisko sprzyja powstawaniu glonów. Wiedzą o tym przede wszystkim akwaryści, posiadacze dzbanków filtrujących oraz osoby podróżujące kamperami, gdy przetrzymują wodę w przeźroczystych, dużych butlach. Wystarczy chwila nieuwagi, by pojawił się w nich zielony nalot. Zdarza się także, że glony opanowują naszą łazienkę oraz kuchnię. Jak sobie z nimi poradzić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Jak usunąć zielony osad z kranu domowym sposobem? Sięgnij po waciki

Z glonami w łazience i kuchni pomoże ci ocet. Wystarczy, że nasączysz nimi waciki, a następnie owiniesz kran i zostawisz na około godzinę. Potem po prostu je zdejmij i dla pewności wyszoruj powierzchnię gąbką zwilżoną gorącą wodą oraz płynem do mycia naczyń. Pozbędziesz się nie tylko zielonego nalotu, ale także osadu z kamienia. 

Z tego triku korzystają akwaryści. Kwasek cytrynowy to pogromca glonów

Niezwykle skutecznym i niedrogim środkiem, który błyskawicznie pomoże rozprawić się z zielonym nalotem jest kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Sięgają po niego także akwaryści, gdyż działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo. Jak go użyć? Rozpuść paczkę produktu w gorącej wodzie, a następnie namocz nim waciki i postępuj jak w przypadku triku z octem. W przypadku niewielkich zabrudzeń możesz także stopniowo polewać roztworem kran i w międzyczasie czyścić gąbką bądź szmatką. Uważaj by się nie poparzyć. Z kwasku cytrynowego możesz skorzystać także w przypadku nalotu, który pojawił się w dzbanku. Rozpuść go w gorącej wodzie, zalej naczynie i odstaw na ok. 30 min. Po tym czasie wylej mieszankę i dokładnie umyj wnętrze dzbanka.

Postaw na regularność. Żaden osad nie będzie ci straszny

Regularne, porządne sprzątanie uchroni cię przed powstawaniem osadu oraz nalotu. Nie zapomnij, by po każdym czyszczeniu łazienki czy kuchni, a w szczególności miejsc narażonych na wilgoć, wszystko dokładnie opłukać oraz wytrzeć do sucha. Dzięki temu będziesz cieszyła się czystą i lśniącą armaturą na dłużej, a po osadzie, także tym zielonym, nie będzie śladu. Pamiętaj także, że przy twardej wodzie i miedzianych rurach może się zdarzyć, że zielony osad na kranie będzie wynikiem obecności związków miedzi w wodzie. Jeśli podejrzewasz taką sytuację, skontaktuj się z fachowcem.

Więcej o: