Seniorzy w wakacje mogą podróżować taniej. Za niektóre przejazdy nie zapłacą ani grosza

Seniorzy, którzy osiągnęli wymagany wiek emerytalny mogą korzystać z szeregu różnych zniżek. Wiele z nich dotyczy przejazdów koleją oraz komunikacją miejską. Choć obowiązują przez cały rok, warto się nimi zainteresować zwłaszcza w wakacje, gdyż pomogą sporo zaoszczędzić w razie podróży.

Nadchodzący sezon letni oraz wakacyjny to idealna okazja na podróż. Nie każdy senior wie, że przysługują mu znaczne zniżki, które pozwolą sporo zaoszczędzić na biletach. Co więcej, za niektóre przejazdy nie zapłaci zupełnie nic. O czym warto wiedzieć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Ulgi na komunikację miejską dla seniorów. Od 50 proc. zniżki do darmowych przejazdów

Seniorzy mogą liczyć na znaczne ulgi w komunikacji miejskiej. Warto jednak wiedzieć, że różnią się w zależności od gminy, dlatego najlepiej sprawdzać je osobiście. Dla przykładu w Krakowie oraz Gdyni emeryci do 70. roku życia a uprawnieni do przejazdów na biletach ulgowych, które są tańsze o 50 proc. To jednak nie wszystko. W wielu miastach osoby po 70. roku życia mogą jeździć tramwajami oraz autobusami całkowicie za darmo. Możliwe jest to m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu czy Katowicach. Oczywiście ważne jest, aby w trakcie przejazdu senior posiadał dokument ze zdjęciem oraz datą urodzenia.

Wybierasz się w podróż pociągiem? Nie zapomnij o bilecie dla seniora

Jeśli czeka cię dalsza podróż, warto wybrać pociągu, tym bardziej że osoby, które ukończyły 60 lat, mogą skorzystać ze znacznych ulg. Pierwszą z nich jest bilet dla seniora, który jest aż 30 proc. tańszy od zwykłego. Upoważnia do przejazdu krajowego pociągami PKP Intercity wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby go zakupić, musisz przedstawić dokument potwierdzający twoją tożsamość oraz wiek (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, kartę pobytu, aplikację mObywatel). 

Znaczna zniżka na przejazd pociągiem. Skorzystasz z niej dwa razy w roku

Emeryci i renciści, którzy wybierają się w podróż pociągiem, mogą skorzystać także z innej zniżki. Dotyczy ona dwóch przejazdów w roku w 2. klasie i wynosi 37 proc. Aby zakupić tańszy bilet, musisz okazać dokument tożsamości oraz odpowiednie zaświadczenie, które potwierdzi, że ulga ci przysługuje. Dostaniesz je m.in. w terenowej jednostce Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. 

Więcej o: