Domowy środek na skrzyp polny. Weź z kuchni i spryskaj chwasty. Pozbędziesz się problemu

Chociaż skrzyp polny ma wiele przydatnych właściwości, nie w każdym ogrodzie jest mile widziany. Rolnicy wszelkimi sposobami próbują pozbyć się go z pola, często bezskutecznie. Skrzyp jest jedną z najdłużej istniejących gatunków roślin, dlatego walka z nim jest długa i mozolna.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Skrzyp polny wykorzystuje się do tworzenia leków oraz suplementów na włosy i paznokcie. Mało kto wie, że tak naprawdę jest chwastem. Z tego względu ma tyle samo zwolenników, ile przeciwników, a jego pojawienie się w ogródku spędza sen z powiek domownikom. Chociaż skrzyp jest używany w ziołolecznictwie, nadal jest przede wszystkim chwastem, którego nie życzymy sobie na naszym podwórku. Rośliny ciężko się pozbyć, a walka z nią nie należy do najłatwiejszych.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Skrzyp polny. Jak pozbyć się go z ogrodu?

Jeśli pozwolisz skrzypowi polnemu swobodnie rosnąć, szybko rozprzestrzeni się po całym trawniku. Potrafi odrosnąć nawet z najmniejszych kłączy, które pozostały w ziemi. Pierwsze pędy pojawiają się wczesną wiosną i błyskawicznie opanowują ogródek. Dobrą metodą na pozbycie się skrzypu jest systematyczne usuwanie pędów i kłączy. Mogą one sięgać nawet 1,5 metra w głąb ziemi, dlatego trzeba gruntownie ją przekopać. Warto też zastosować środek chwastobójczy i przeprowadzić wapnowanie. Musisz się przygotować na to, że zabieg będzie trzeba powtórzyć kilka razy, zanim skrzyp na dobre uschnie i zniknie z twojego ogrodu.

Oprysk na skrzyp polny. Prosty w przygotowaniu i ekologiczny

W sklepach ogrodniczych jest mnóstwo środków chwastobójczych, ale możesz też przygotować taki oprysk samodzielnie. Wymieszaj litr wody, pół szklanki soli, 250 ml octu spirytusowego i łyżeczkę płynu do naczyń. Przelej powstałą miksturę do buteleczki ze spryskiwaczem i dokładnie spryskaj liście skrzypu polnego. Do walki z chwastem możesz też wykorzystać wybielacz do tkanin. Gdy spryskasz nim skrzyp, po kilku dniach liście staną się popalone, a nasiona zniszczone. Wyciągnij wtedy roślinę z ziemi. Możesz mieć pewność, że w tym miejscu skrzyp na pewno już się nie pojawi.

Więcej o: