Jakiego koloru są klapki? Odpowiedź wcale nie jest oczywista! "To niemożliwe"

Różnego rodzaju testy, iluzje optyczne oraz inne zagadki są w sieci bardzo popularne. Pamiętacie internetową kłótnie o kolory sukienki na zdjęciu? Teraz przyszedł czas na klapki! Jakie mają barwy? Internauci podzieleni: "Biało-złote", "Czarno-niebieskie", "Szary i jasnoniebieski". A Ty co widzisz?

Więcej iluzji i złudzeń optycznych znajdziesz na Gazeta.pl

W mediach społecznościowych aż roi się od różnych testów psychologicznych, iluzji optycznych, obrazków z ukrytymi elementami, czy innych tego typu ciekawostek. Cieszą się one naprawdę sporą popularnością i często stają się wręcz viralami. Jedną z takich zagadek podzielił się tiktoker prowadzący profil pod nazwą @hecticnick, na którym znaleźć może wiele tego typu iluzji optycznych. 

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Jakiego koloru są klapki na zdjęciu? "Większość ludzi widzi jedną z dwóch kombinacji"

Tiktoker wrzucił do sieci wideo, na którym umieścił zdjęcie pary wiszących na wieszaku klapek. Zaznaczył przy tym, że większość ludzi widzi je w jednej z dwóch kombinacji kolorystycznych. Aż przypomina się internetowa "afera sukienkowa" z 2015 roku. - Myślisz, że jakiego koloru są te klapki? Większość ludzi widzi jedną z dwóch kombinacji: czarny i niebieski lub złoty i biały. A ty co widzisz? - zapytał na nagraniu.

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy i jak można się spodziewać, odpowiedzi internautek oraz internautów są podzielone:

Złote i niebieskie
Biało-złote
Czarno-niebieskie
Szary i jasnoniebieski
Jak do cholery ludzie widzą czerń i błękit?
To niemożliwe

- piszą.

Dlaczego ludzie widzą różne kolory klapek?

Tę kwestię wyjaśniano już podczas internetowej kłótni o kolor sukienki ze słynnego zdjęcia. Niektórzy widzieli ją bowiem jako niebiesko-czarną, inni z kolei biało-złotą, a jedni drugim nie chcieli uwierzyć. Podobnie jest z klapkami na powyższym wideo. Co jest tego przyczyną? - To zjawisko nazywane jest dostosowywaniem barwnym lub stałością kolorów. Nasz mózg wie (bo się tego nauczył), że ten sam kolor może w różnych warunkach oświetleniowych wyglądać zupełnie inaczej. (...) Jeśli sukienka stała w oświetlonej ostrym słońcem witrynie sklepu, to prawdopodobnie oryginalne kolory to biel i złoto. Jeśli ubranie oświetlone było sztucznym światłem żarowym, to prawdziwe kolory zbliżone były do czerni i niebieskiego. To moment, gdy ludzie się dzielą. Zależnie od interpretacji mózgu każdego z nas oceniamy kolory różnie. Jednemu mózgowi wydaje się, że widzi oświetlenie słoneczne i ocenia sukienkę jako biało-złotą. Drugi decyduje, że światło jest żółtawe i widzi niebiesko-czarną sukienkę - czytamy na stronie crazynauka.pl.

Więcej o: