Jak podlewać kaktusy doniczkowe? Większość osób popełnia błąd. Długa susza im nie sprzyja

Kaktusy uchodzą za rośliny idealne dla początkujących i zapominalskich. Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i nie trzeba ich podlewać zbyt często. Podpowiadamy, co ile podlewać kaktusy i jakie podłoże zastosować, ale piękny rosły.

Każdy z nas lubi inny typ roślin. Jedni przepadają za rozłożystymi i kolorowymi kwiatami, inni zaś wolą skromne sukulenty. Kaktusy to świetne rośliny dla raczkujących ogrodników, dlatego często są wybierane na początku przygody z uprawą roślin. Nie przepadają za wilgocią, dlatego ważne jest nie tylko odpowiednie podlewanie, ale także dobranie właściwego podłoża. 

Zobacz wideo Odśwież kaktusy po zimie. Podpowiadamy, jak odpowiednio o nie zadbać

Jak podlewać kaktusy? Te rośliny potrzebują wody jak wszystkie inne

To mit, że kaktusy nie lubią wody. W rzeczywistości jest wręcz przeciwne, te rośliny potrzebują wody, jak wszystkie inne, jednak w warunkach naturalnych świetnie zaadaptowały się do przeżycia bez niej. Jeśli nasze kaktusy nie będą regularnie podlewane, przejdą w stan wegetacji i nie będą kwitnąć. Faktem jest, że sukulenty mogą przetrwać bez wody długo, ale nie należy zapominać o ich podlewaniu. Latem, gdy temperatury są wysokie, mogą wymagać częstszego podlewania, nawet raz w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że nie przepadają natomiast za wilgocią. Podlewamy je, dopiero gdy ziemia jest dostatecznie wysuszona. Najlepszą metodą na dostarczanie roślinom wody jest zanurzenie doniczek. Kaktus pobierze wówczas tyle płynu, ile potrzebuje.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak przygotować podłoże do kaktusów? Przyda ci się piasek z piaskownicy

Aby podłoże nie zatrzymywało wilgoci, warto odpowiednio je przygotować. Jak widzimy na tiktokowym profilu To_co_lubie_najbardziej podłoże dla kaktusów nie jest wyszukane i zamiast kupować gotową ziemię, możemy przygotować podłoże w domu. Jak to zrobić?

Wystarczy zmieszać piasek z drobnymi kamykami, a na koniec dodać uniwersalnej ziemi. Całość mieszamy i pozostawiamy do wyschnięcia. To wszystko. Teraz możemy sadzić nasze kaktusy. Na takim podłożu będą zdrowo i pięknie rosły. 

Więcej o: