500 plus dla seniora. ZUS wypłaci dodatek tylko z tym oświadczeniem

Osoby, które spełnią kilka warunków, mogą ubiegać się o dodatkowe 500 zł co miesiąc. Kwotę te wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych i otrzymać ją mogą nie tylko seniorzy. Co należy zrobić, by zasilić domowy budżet dodatkową gotówką? Podpowiadamy.

W niektórych przypadkach można ubiegać się o dodatkową gotówkę, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci każdemu, kto spełni kilka warunków. Pieniądze te otrzymują najczęściej seniorzy, jednak każda pełnoletnia osoba może się o nie ubiegać. Co należy zrobić, by uzyskać świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji znane jako 500 plus dla seniora?

Zobacz wideo Pani Janina zdradza przepis na szczęśliwe małżeństwo: Nie wolno się przeciwstawiać, a najpiękniejsze jest to, żeby małżeństwo się szanowało

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tzw. 500 plus dla seniora. Ubiegać się o nie może jednak każdy

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji potocznie nazywane jest jako 500 plus dla seniora, ponieważ to właśnie ta grupa najczęściej je otrzymuje. O dodatkowe pieniądze z ZUS-u ubiegać się może jednak każdy, kto ukończył 18 lat i spełnił kilka poniższych warunków. Jeśli jesteś w tym gonie osób, koniecznie złóż wniosek oraz inne niezbędne dokumenty do ZUS-u, by otrzymać świadczenie.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

  • Być niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji, co jest potwierdzone odpowiednim orzeczeniem, 
  • Nie pobierać żadnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych takich jak emerytura czy renta lub otrzymywać je, lecz w wysokości nie wyższej niż 2157,80 zł brutto;
  • Trzeba mieszkać w Polsce;
  • Należy mieć polskie obywatelstwo albo prawo pobytu lub stałego pobytu w Polsce, jeśli jest się obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu.

Warto jednak zaznaczyć, że nawet jeśli spełnia się powyższe warunki, można nie otrzymać świadczenia. Dotyczy to osób, które są tymczasowo aresztowane lub odbywają karę pozbawienia wolności. Tzw. 500 plus dla seniora przysługuje jednak tym, którzy odbywają karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

500 złotych co miesiąc, ale nie dla wszystkich. Niektórzy dostaną mniej

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wypłacane jest co miesiąc przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Próg dochodowy uprawniający do ubiegania się o tzw. 500 plus dla seniora w 2022 roku wynosił 1896,13 zł brutto, a od 1 marca 2023 roku jest to już 2157,80 zł brutto. Nie każdy jednak otrzyma świadczenie w pełnej wysokości. 500 zł co miesiąc trafi na konta osób, których suma innych świadczeń nie przekracza 1657,80 zł brutto. W pozostałych przypadkach zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę".

Więcej o: