Tę metodę stosowali nasi przodkowie, uważając, że dzięki niej czosnek urośnie lepszy, większy, a cebulki będą lepiej się przechowywać. Sprawdzamy, kiedy wiązać czosnek i czy taki zabieg jest bezpieczny dla naszych upraw.
Czosnek sadzimy w dwóch terminach — w październiku lub listopadzie oraz w marcu, lub na początku kwietnia. Posadzony na wiosnę zaczyna rozwijać główki na przełomie maja i czerwca. To najważniejszy czas podczas uprawy czosnku. Wówczas należy dobrze podlewać roślinę i kontrolować stan gleby, aby nie była przesuszona. Ważne jest także ogławianie pędów, czyli obrywanie pąków, by nie zabierały roślinie energii na prawidłowy rozwój główek. Utarło się, że w pielęgnacji czosnku ważne jest także jego podwiązywanie. Podpowiadamy, kiedy wiązać czosnek i po co to robić.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dawniej zalecano wiązanie czosnku, aby zapewnić lepsze plony. Liście wiązało się na około 3 do 5 dni przed zbiorami i pozostawiało w ziemi, aby cebulki dobrze przechowywały się w glebie. Czy wiązanie czosnku ma sens? Otóż okazuje się, że chociaż wiele osób nadal to robi, w rzeczywistości nie jest to konieczne, a nawet możemy zaszkodzić takim działaniem naszym uprawom. Zawiązane liście ograniczają dopływ składników odżywczych do cebulki, przez co zacznie ona obsychać. Dodatkowo wysuszają się liście, a roślina traci zdolność do kiełkowania.