Dlaczego ogórki żółkną? Uważaj na trzy błędy. Zmarnujesz całą uprawę

Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w ogródkach, ale czasem zdarza się, że ich liście zaczynają żółknąć i więdnąć. Czy oznacza to, że uprawy spisane są na straty? Podpowiadamy, dlaczego ogórki żółkną i jak temu zapobiec.

Ogórki gruntowe są stosunkowo łatwą w uprawie rośliną. Jeśli zapewnimy im właściwe warunki i odpowiednie stanowisko do wzrostu, powinny ładnie i szybko wschodzić. Zdarza się jednak, że na liściach ogórków pojawiają się niepokojące plamy. Sprawdź, dlaczego ogórki żółkną i czy jest to powód do niepokoju.

Zobacz wideo Dlaczego ogórków nie można jeść razem z pomidorami?

Jak pielęgnować ogórki w gruncie? Towarzystwo kilku roślin wspomoże ich wzrost

Ogórki umieszczamy w gruncie dopiero gdy ustaną przymrozki. Warzywa te najlepiej rosną na glebie żyznej o dużej zawartości próchnicy i stanowiskach nasłonecznionych oraz osłoniętych od wiatru. Ogórki lubią towarzystwo innych roślin. Na prawidłowy wzrost dobrze działa sąsiedztwo cebuli, fasoli oraz grochu, jednak kiepsko znoszą przebywanie w pobliżu warzyw dyniowatych, takich jak cukinia, dynia, czy kabaczki. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego ogórki żółkną? Powodów może być kilka 

Zdarza się, że liście ogórków pokrywają się nieestetycznymi plamami. Dlaczego ogórki żółkną? Otóż powodów jest kilka, a żółknięcie liści nie zawsze musi być powodem do niepokoju.

  • Choroby i szkodniki. Aby zbadać, czy naszych ogórków nie zaatakowały szkodniki, warto wyposażyć się w lupę i zajrzeć pod spodnią stronę liści. Zżółknienie mogą powodować także choroby grzybicze lub wirusowe. 
  • Nieodpowiednia pielęgnacja, jak brak składników odżywczych, czy zły sposób sadzenia może powodować zżółknienie liści. Istotną kwestią jest także regularnie dostarczanie wody roślinom, ponieważ w przypadku braku podlewania nie tylko żółkną liście, ale także roślina zaczyna podsychać. W uprawie ogórków warto stosować nawozy, aby wzbogacić glebę w składniki mineralne i wspomóc ogórki we wzroście.
  • Warunki atmosferyczne. Czasem ogórki żółkną pod wpływem wysokiej temperatury lub przeciągającej się suszy. 
Więcej o: