Zwykle omijasz szerokim łukiem, tym razem użyj do podlewania truskawek. Nie nadążysz zbierać owoców

Pokrzywa jest powszechnie nielubianym chwastem. Nie tylko dlatego, że nieproszona pojawia się w nieodpowiednich miejscach, ale także dlatego, ze przy próbach jej pozbycia się np. z ogrodu, można się poparzyć.

Więcej praktycznych porad znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Pokrzywa jest nie tylko popularnym chwastem (powszechnie nielubianym ze względu na poparzenia), ale ma też szereg właściwości wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Wyciąg z liści pokrzywy stosuje się do łagodzenia stanów zapalnych dróg moczowych, skąpomoczu, pomaga w leczeniu kamicy moczowej, artretyzmu, reumatyzmu i niektórych schorzeń skóry. Amatorzy ogrodnictwa wiedzą, że pokrzywa ma jeszcze jedno praktyczne zastosowanie.

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?

Tajna moc pokrzywy

Pokrzywa jest bogata w wiele cennych pierwiastków m.in. magnez, żelazo, azot, wapń i soli mineralnych. Tym sposobem jest też doskonałym nawozem o mało wdzięcznej nazwie: gnojówka. Gnojówka z pokrzywy sprawia, że rośliny ogrodowe dają bardziej obfite plony i rzadko zapadają na choroby. Szczególnie nawóz z pokrzywy lubią warzywa (ogórki, bakłażany, pomidory, kapusta, ziemniaki, jarmuż), iglaki, krzewy owocowe (np. truskawki) i rośliny kwitnące (pelargonie, róże).

Jak zrobić nawóz z pokrzywy?

Żeby przygotować gnojówkę z pokrzywy potrzeba 1 kg liści tej rośliny (najlepiej młodych), zalać je wodą (10 litrów) i odstawić w zacienione miejsce, najlepiej w plastikowym naczyniu. Dobrze jest je postawić z dala od domu ze względu na bardzo intensywny i nieprzyjemny zapach, jaki będzie wydzielać. Liście pokrzywy będą fermentować przez dwa tygodnie,  w tym czasie mieszankę należy codziennie mieszać. Gotowa gnojówka jest bardzo skoncentrowanym nawozem, dlatego przed użyciem należy ją rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Jak widać, w prosty sposób można zrobić bardzo duże ilości skutecznego nawozu, nie wydając przy tym nawet złotówki. 

Więcej o: