Jak pozbyć się śmietki cebulanki? Zastosuj trik ogrodników. Niepotrzebna będzie chemia

Śmietka cebulanka, potocznie nazywana muszką cebulową, to niewielkich rozmiarów szkodnik, który w szczególności upodobał sobie rośliny bulwiaste, w tym głównie cebulę. Skutecznie potrafi zrujnować uprawy i bywa trudna do wykrycia. Jak się jej pozbyć naturalnymi metodami?

Największe szkody w ogrodzie wyrządzają larwy śmietki cebulanki. Zazwyczaj są beżowe lub lekko żółte i osiągają do 7 mm. Niech nie zwiedzie cię ich niewielki rozmiar, gdyż skutecznie niszczą uprawy. Drążą tunele w cebulach, dymkach, porach oraz czosnku, przez co rośliny nie rozwijają się prawidłowo, zaczynają gnić, a na końcu obumierają. Jak się ich pozbyć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Płaczesz jak bóbr podczas krojenia cebuli? Sprawdź, co zrobić, by tego uniknąć

Domowe opryski przeciwko śmietce cebulance. Jak je zrobić?

Muszkę cebulową wytępisz się z pomocą naturalnych oprysków. Warto stosować je jeszcze zanim się pojawią, gdyż działają odstraszająco i skutecznie zniechęcają szkodnika do żerowania w grządkach. Pierwszy z nich wykonasz z wrotyczu pospolitego. 300 g świeżego ziela zalej 10 litrami wody i pozostaw na dobę, by pojawiła się delikatna piana. Następnego dnia przecedź, rozcieńcz z wodą w proporcji 1:2 i użyj do spryskania roślin. Pamiętaj, by napar wykorzystać od razu, gdyż nie nadaje się do przechowywania. Drugi oprysk zrobisz z bylicy piołunu. 300 g rośliny zalej 10 litrami wody i gotuj przez około 30 minut. Następnie przelej do słoików, zamknij szczelnie i stosuj regularnie. Spokojnie możesz go przechowywać przez dłuższy czas. W obu przypadkach, zamiast świeżego ziela, możesz wykorzystać 30 g suszu.

Jak uchronić cebulę przed szkodnikiem? Zadbaj o towarzystwo marchwi

Jak jeszcze zabezpieczyć grządki przed śmietką cebulanką? Szkodnik nie przepada za marchwią, której obecność skutecznie utrudnia jej przedostanie się do cebuli. Dlatego sprytnym trikiem ogrodników jest sadzenie obu warzyw w rzędach na przemian. W ten sposób wzajemnie będą chronić się przed szkodliwym działaniem owadów, gdyż charakterystyczny zapach cebuli odstrasza połyśnicę marchwiankę, która z kolei lubuje się w marchwi. 

Śmietka cebulanka zniszczyła plony. Co robić, aby sytuacja się nie powtórzyła?

Ponieważ śmietka cebulanka zimuje w glebie, gdy raz zaatakuje uprawy, pamiętaj, by nie wysiewać ich bądź nie sadzić w tych samych grządkach w kolejnym sezonie. Zamiast tego przez kolejne 4 lata zastosuj tzw. płodozmian, czyli zasiej w nich inne warzywa, które są na nią odporne. Unikniesz w ten sposób przenoszenia chorób i innych szkodników oraz sprawisz, że kolejne plony będą zdrowe i obfite. 

Więcej o: