Co na zakwasy? Skąd się biorą zakwasy? Czym są? Zakwasy to używana powszechnie w języku potocznym nazwa dolegliwości bólowych, z którymi zmaga się organizm człowieka po wytężonej aktywności fizycznej. Zazwyczaj pojawiają się następnego dnia po treningu czy innej aktywności wymagającej większego wysiłku, ale może zdarzyć się, że zakwasy dadzą o sobie znać dopiero po kilku dniach. Choć zazwyczaj każdy z nas jest w stanie uzmysłowić sobie, jakie dolegliwości towarzyszą osobie narzekającej: "mam zakwasy", to nie każdy wie, jakie jest źródło ich powstania w organizmie.
Do niedawna panowało powszechne przekonanie, że zakwasy są wynikiem działania kwasu mlekowego, który po ćwiczeniach gromadzi się w mięśniach. Dziś ta teoria jest przez wielu badaczy uznawana za błędną i traci na swojej aktualności. Według obecnie uznawanej tezy, zakwasy w organizmie są wynikiem mikrouszkodzeń mięśni, do których dochodzi podczas ich aktywnej pracy. Rozciągany i napinany mięsień, jest narażony na mikrourazy, polegające na zrywaniu błon znajdujących się między włóknami mięśniowymi. To z kolei powoduje dolegliwości bólowe, określane właśnie zakwasami.
Jeżeli chcesz zminimalizować zakwasy po treningu, musisz przestrzegać kilku zasad, które pozwolą uniknąć niechcianego bólu. Przede wszystkim należy dostosować rodzaj i intensywność aktywności do możliwości i stopnia sprawności naszego organizmu. Ważna jest praca systematyczna i stopniowa. Lepiej unikać przysłowiowego skoku na głęboką wodę, jeżeli zależy Ci na tym, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakwasów po treningu. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami, pamiętaj, że organizm musi przygotować się na zmianę dotychczasowego trybu działania. Najlepiej zacząć od prostych ćwiczeń i stopniowo zwiększać intensywność i zakres aktywności. Z czasem mięśnie przyzwyczają się do pracy, dzięki czemu zakwasy mogą być mało albo w ogóle nieodczuwalne. Co ważne — nie należy unikać rozgrzewki i rozciągania — to istotne składowe całego treningu.
Zakwasy to dolegliwości bólowe pojawiające się po intensywnym treningu. zdjęcie ilustracyjne, dragana991/ iStock
Następnego dnia po treningu doskwiera Ci ból i zastanawiasz się, jak pozbyć się zakwasów? Jednym ze sprawdzonych sposobów na zmniejszenie dolegliwości związanych z zakwasami, jest prysznic. Woda wpływa kojąco i przyspiesza krążenie krwi. Zaleca się prysznic naprzemienny, czyli raz w cieplejszej, raz w chłodniejszej wodzie. Im większa różnica temperatur, tym lepiej dla naszego ciała. Takie działanie wpływa pozytywnie na kondycję całego organizmu i daje przyjemne uczucie orzeźwienia i przypływu energii. Poprawia kondycję mięśni i zmniejsza nieprzyjemne skutki intensywnego wysiłku fizycznego. Prysznic w ciepłej wodzie jest także polecany bezpośrednio po treningu, jako sposób na zakwasy, ponieważ może wpłynąć zapobiegawczo na ich powstawanie. Ciepła woda powoduje rozgrzanie mięśni, w konsekwencji czego krew przepływa szybciej i proces regeneracji mięśni również odbywa się sprawniej.
Jednym ze sprawdzonych sposobów na zakwasy, jest masaż. Do jego zrobienia możemy wykorzystać np. rollery czy piłeczki z kolcami i przy ich pomocy samodzielnie rozmasować partie ciała objęte bólem. Masaż pomoże rozluźnić mięśnie oraz pozytywnie wpłynie na pracę całego organizmu. Przyspieszy regenerację mięśni, co jest kluczowe przy zakwasach. Co na zakwasy polecane jest jeszcze wśród miłośników aktywności fizycznej? Trening! Wiele osób uważa, że jeżeli odczuwa nieprzyjemności związane z zakwasami, to powinno odpuścić aktywność fizyczną do czasu ustąpienia bólu. Jest to właściwy tok myślenia, ale po części. Trening jest zalecany na rozruszanie obolałych mięśni, ale ważne jest zachowanie umiaru. Powinien być to lekki trening o niezbyt intensywnym tempie ćwiczeń.
Co jest dobre na zakwasy? Jeżeli powyższe metody zawodzą, a dolegliwości są na tyle silne, że przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, konieczne może okazać się sięgnięcie po środki przeciwbólowe. Polecanym sposobem na zakwasy, jest zastosowanie miejscowo maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Najbardziej skuteczne działanie wykazują preparaty zawierające w swoim składzie ibuprofen bądź naproksen. Substancje te mogą wspomóc walkę z zakwasami i skrócić czas odczuwania nieprzyjemnych skutków ich pojawienia się w organizmie.
Zobacz też:
Gumy do ćwiczenia. Poznaj zalety treningu siłowego i ciesz się nienaganną sylwetką