Kim była "dama z kufra"? Mroczna tajemnica sprzed pół wieku została rozwiązana

Ciało "damy z kufra" znaleziono w 1969 roku w Sankt Petersburgu na Florydzie. Denatka zyskała takie miano, ponieważ jej zwłoki znajdowały się w czwarnej skrzyni. Zamordowana kobieta przez ponad 50 lat nie mogła być zidentyfikowana. Dopiero teraz rozwikłano zagadkę jej tożsamości. Wciąż jednakdo wyjaśnienia pozostaje jeszcze tajemnica wokół tej sprawy.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Policjanci z "Archiwum X" doprowadzili do zatrzymania podejrzanego o popełnienie morderstwa sprzed 23 lat.

Tożsamość zamordowanej ponad pół wieku temu Amerykanki policja z St. Petersburgu podała do wiadomości publicznej we wtorek 30 maja. Zorganizowano konferencję prasową, na której przekazano, że zagadkę udało się rozwikłać dzięki badaniom DNA. Analiza próbek została przeprowadzona w laboratorium w Teksasie. 

Do placówki wysłano fragmenty włosów i skóry "damy z kufra", które odnalazł dopiero w 2023 r. detektyw zajmujący się sprawą, Wallu Pavelski.

"Nie mieliśmy pojęcia, co się z nią stało"

Wyniki analizy wykazały, że zamordowano to 41-letnia Sylvia June Atherton. Aby potwierdzić tożsamość kobiety, porównano je z materiałem genetycznym jej żyjących dzieci. W trakcie konferencji nawiązano połącznie wideo z jej córką, Syllen Gates. Kiedy jej mama zniknęła, Syllen miała zaledwie 9 lat. Gdy dowiedziała się o przełomowym odkryciu, była całkowicie zszokowana.

Minęło tyle lat. Nie mieliśmy pojęcia, co się z nią stało

- powiedziała.

 

Sylvia June Atherton miała wyjechać z rodzinnego Tuckson w Arizonie w 1965 roku. Udała się do Chicago wraz ze swoim nowym partnerem. Zabrała ze sobą trójkę dzieci. 5-letnia wtedy Syllen i jej 11-letni zostali pod opieką ojca w rodzinnym mieście. Od tego czasu Syllen już nigdy nie miała kontaktu z matką. Jedno z trójki dzieci, które zabrała ze sobą matka, po jakimś czasie wróciło znów do Tukson. Dwie dziewczynki natomiast zapadły się pod ziemię. Syllen przyznała, że próbowała później szukać rodzeństwa, m.in. w sieci - jednak próby te okazały się nieskuteczne.

"Dama z kurfa" zidentyfikowana po ponad pół wieku

Mimo przełomowego odkrycia, do wyjaśnienia pozostaje jeszcze jedna, istotna rzecz: kto zamordowała Sylvie June Atherton? Jej partner Stuart Brown, z którym wyjechała do Chciago, zmarł w 1999 roku. Nigdy nie zgłosił zaginięcia kobiety ani  nie uwzględnił jej w żadnych dokumentach.

"Damę w kufrze" odnaleziono w Halloween, 31 października 1969 roku. Skrzynia znajdowała się za jedną z restauracji w Sankt Petersburgu. Według naocznych świadków - którymi były dzieci - dwóch mężczyzn miało wcześniej wyciągnąć skrzynię z bagażnika samochodu i schować ją w krzakach za lokalem. Kiedy policjanci otworzyli pokrywę, ich oczom ukazało się ciało kobiety, owinięte plastikową torbą. Denatka była ubrana częściowo. Śledztwo wykazało, że przyczyną je zgonu było uduszenie krawatem.

Źródła: CNN/TVN24/10 Tampa Bay/Sky News

 

Więcej o: