Jak zacząć biegać? Kilka rad dla niezdecydowanych, jak się skutecznie zmotywować

Jak zacząć biegać? To pytanie stawia sobie wiele osób pragnących rozpocząć przygodę z regularną aktywnością fizyczną. Jak wiadomo - najtrudniejszy pierwszy krok. Jak go postawić i nie stracić motywacji? Podpowiadamy.

Kiedy i jak zacząć biegać? O tym pomyśl na początku

Jak zacząć biegać? Jeżeli zastanawiasz się kiedy i jak zacząć biegać, to już dobry znak, gdyż widzisz potrzebę zmiany swojego stylu życia. Niestety na tak postawione pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że tego chcesz i taki rodzaj aktywności fizycznej odpowiada Twoim preferencjom i możliwościom. Warto uzmysłowić sobie jednak, jakie korzyści przynosi sport. Oto tylko kilka przykładów pozytywnych konsekwencji, będących następstwem regularnego biegania:

 • poprawa kondycji
 • spadek masy ciała i wyrzeźbienie sylwetki
 • usprawnienie pracy układu krążenia
 • poprawa wydolności płuc
 • wyciszenie i odskocznia od codzienności 

Brzmi zachęcająco? A to dopiero początek. Regularne uprawianie sportu poprawia samopoczucie oraz działa zbawiennie na układ nerwowy człowieka, pozwalając zdystansować się od natłoku codziennych spraw.

Jak zacząć trenować bieganie? Solo czy może lepiej w duecie?

Znasz już szereg korzyści, jakie przynosi sport, ale nadal nie wiesz, jak zacząć trenować bieganie? Może pomocna będzie obecność drugiej osoby? Umawiając się na bieganie w towarzystwie, zmniejszasz ryzyko rezygnacji z treningu. Ponadto bieganie w duecie działa motywująco na obie strony. Może masz kogoś wśród znajomych, kto też chciałby zacząć trenować bieganie i szuka kompana do towarzystwa? Warto sprawdzić. 

Muzyka do bieganiaMuzyka do biegania StockSnap, pixabay

Od czego zacząć bieganie? Wizyta w sklepie z obuwiem sportowym

Od czego zacząć biegać? Jeśli jesteśmy już dobrze zmotywowani i zdecydowani, że chcemy zacząć biegać, musimy skompletować odpowiednią garderobę, dzięki której będziemy mogli rozpocząć swoją przygodę ze sportem. A co jest najważniejsze dla biegacza? Oczywiście — buty! Są kluczową częścią garderoby biegacza, bo pomagają chronić stawy i kości podczas aktywności, zaś odpowiednio dobrane buty do biegania pozwolą zminimalizować ryzyko kontuzji. Ofert dostępnych na rynku jest bardzo wiele. Spośród setek czy tysięcy modeli obuwia, czasem ciężko wybrać taki, który zaspokoi nasze potrzeby. Jak znaleźć buty do biegania najlepsze dla naszych stóp? Na co zwrócić szczególną uwagę? Najlepszym wyborem są buty, które od pierwszego założenia dają poczucie komfortu i dopasowania do stopy. Jak się zwykło mawiać — czujemy, że od razu nam "siadły". Wygoda to podstawa, bo przecież będziemy spędzać w tych butach wiele czasu. Stopy nie powinny się w nich zatem szybko męczyć, bo może nas to zniechęcać do aktywności i zmniejszyć naszą motywację. Wybierając buty do biegania, warto zwrócić uwagę na amortyzację. Koszt zakupu butów z amortyzacją będzie oczywiście wyższy w porównaniu do zwykłego obuwia sportowego, ale trudno przecież wycenić komfort, jaki zapewniają odpowiednio dobrane buty. 

Zobacz wideo Poradnik biegacza. Co warto nabyć, by rozpocząć biegową przygodę?

Buty do biegania to podstawa. A co z innymi elementy garderoby?

Jeżeli mamy już odpowiednio dobrane buty do biegania, to nadszedł czas na skompletowanie pozostałych elementów garderoby. Jeżeli chcemy zacząć trenować bieganie, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie uprawianie tego sportu w różnych warunkach atmosferycznych. Co za tym idzie — również elementy naszego stroju muszą wykazać się taką różnorodnością, jak pogoda w naszym kraju. Podobnie jak przy wyborze butów do biegania, decydując się na zakup stroju, należy zwracać szczególną uwagę na komfort i wygodę. Elementy garderoby biegacza powinny być wykonane z przewiewnych materiałów, przez które nasza skóra będzie oddychać, a jednocześnie zachowana będzie właściwa termoregulacja. Warto zaopatrzyć się w koszulki wykonane ze specjalistycznych materiałów, które z jednej strony pomagają odprowadzić pot na zewnątrz, z drugiej zaś — zapobiegają wychłodzeniu organizmu. Są one łatwo dostępne w sklepach z odzieżą sportową. Co jeszcze prawdziwy biegacz powinien mieć w swojej szafie?

 • spodnie/legginsy do biegania — również należy zwrócić uwagę na skład materiału, z jakiego są wykonane
 • bluzę na chłodniejsze dni
 • kurtkę z membraną 
 • nakrycie głowy w zależności od pogody tj. czapkę bądź kaszkiet z daszkiem, opaskę na uszy.

Aplikacje do biegania — monitoruj swoje postępy

Decydując się na rozpoczęcie przygody z bieganiem, warto zorientować się, jakie aplikacje do biegania są dostępne na rynku dla biegaczy — amatorów i nie tylko. Dzięki aplikacjom do biegania można w łatwy sposób obserwować swoje postępy i drogę rozwoju. Z jakich popularnych aplikacji korzystają miłośnicy biegania? 

 • FITAPP: bieganie i krokomierz 
 • Adidas Running by Runtastic 
 • Running App - Lose Weigh App

Zobacz też: Co na zakwasy? Sprawdź domowe sposoby na zmniejszenie dolegliwości bólowych

Więcej o: