Czy twój partner jest narcyzem? Oto zachowania, które powinny cię zaniepokoić

Mimo że pozornie osoby narcystyczne wydają się wyjątkowo pewne siebie i zadowolone ze swojego życia, często jest to fałszywy obraz. Jak rozpoznać narcyza? W ostatnich latach temat ten jest coraz częściej poruszany w mediach. Oto cechy i zachowania, które mogą wskazywać na to, że dana osoba ma ten typ osobowości.

Powszechnie narcyzm jest kojarzony z ogromną pewnością siebie oraz przekonaniem o własnej wyjątkowości. Nie możemy jednak zapominać, że pod tą maską kryje się bardzo zazwyczaj lęk i niska samoocena. Jak rozpoznać narcyza? Oto dziewięć cech i zachowań charakterystycznych dla tego typu osobowości.

Zobacz wideo Psycholożla: Nie należy godzić się na krzywy podział obowiązków

Jak rozpoznać narcyza? 9 zachowań i cech

Osoby narcystyczne są odbierane przez otoczenie często jako wywyższającej się i czujące się lepsze od innych. Jednak co dla wielu zaskakujące, są one tak naprawdę w głębi duszy bardzo niepewne siebie i zlęknione. Jak możemy rozpoznać narcyza? Jakiś czas temu terapeutka małżeńska Darlene Lancer wyszczególniła dziewięć cech i zachowań, które mogą nam w tym pomóc. Oto one:

  1. Brak empatii dla uczuć i potrzeb innych osób;
  2. potrzeba nadmiernego podziwu;
  3. wyolbrzymione poczucie własnej wartości;
  4. uznanie dla prestiżu;
  5. marzenia o nieograniczonej władzy, wielkim sukcesie;
  6. roszczeniowość;
  7. wykorzystywanie innych osób dla osiągnięcia swoich celów;
  8. arogancja;
  9. przekonanie, że inni nam wszystkiego zazdroszczą. 

Narcyzm - historia pojęcia

Warto wspomnieć, że pojęcie narcyzmu zostało zdefiniowane już w XIX wieku. Jego autorem był Havelock Eliis, który mianem "narcyzopodobnych" określał sytuacje, gdy osoba sama dla siebie staje się największym obiektem seksualnym. Jak dowiadujmy się z artykułu poświęconego tej kwestii, który pojawił się na portalu "Psychologia w praktyce": Narcyzm charakteryzuje osobę zaabsorbowaną sobą, próżną, z nadmiernym poczuciem własnej ważności, wyjątkowości i wyższości, czemu towarzyszy poczucie wyjątkowych uprawnień, roszczeniowość i arogancja. Natomiast zdaniem amerykańskiego psychoterapeuty Stephena Johnsona narcyz to osoba, która w wyniku trudnych doświadczeń (najczęściej na etapie dzieciństwa) ukryła swoje "prawdziwe ja" i zastąpiła je "fałszywym ja".

Więcej o: