Powszechnie narcyzm jest kojarzony z ogromną pewnością siebie oraz przekonaniem o własnej wyjątkowości. Nie możemy jednak zapominać, że pod tą maską kryje się bardzo zazwyczaj lęk i niska samoocena. Jak rozpoznać narcyza? Oto dziewięć cech i zachowań charakterystycznych dla tego typu osobowości.
Osoby narcystyczne są odbierane przez otoczenie często jako wywyższającej się i czujące się lepsze od innych. Jednak co dla wielu zaskakujące, są one tak naprawdę w głębi duszy bardzo niepewne siebie i zlęknione. Jak możemy rozpoznać narcyza? Jakiś czas temu terapeutka małżeńska Darlene Lancer wyszczególniła dziewięć cech i zachowań, które mogą nam w tym pomóc. Oto one:
Warto wspomnieć, że pojęcie narcyzmu zostało zdefiniowane już w XIX wieku. Jego autorem był Havelock Eliis, który mianem "narcyzopodobnych" określał sytuacje, gdy osoba sama dla siebie staje się największym obiektem seksualnym. Jak dowiadujmy się z artykułu poświęconego tej kwestii, który pojawił się na portalu "Psychologia w praktyce": Narcyzm charakteryzuje osobę zaabsorbowaną sobą, próżną, z nadmiernym poczuciem własnej ważności, wyjątkowości i wyższości, czemu towarzyszy poczucie wyjątkowych uprawnień, roszczeniowość i arogancja. Natomiast zdaniem amerykańskiego psychoterapeuty Stephena Johnsona narcyz to osoba, która w wyniku trudnych doświadczeń (najczęściej na etapie dzieciństwa) ukryła swoje "prawdziwe ja" i zastąpiła je "fałszywym ja".