Trzy zachowania, którymi toksyczny partner obniża twoje poczucie własnej wartości

Przemoc fizyczna to jedna z najważniejszych oznak świadczących o tym, że relacja nie jest zdrowa. Jednak nie możemy zapominać o tym, że równie niebezpieczna jest przemoc psychiczna, która odbiera ofierze poczucie własnej wartości oraz mocy sprawczej.

Osoby, które tkwią w toksycznych relacjach często nie zdają sobie z tego sprawy, zaślepione uczuciem do drugiej osoby. Co więc może wskazywać na to, że związek nie jest dla ciebie dobry? Oto trzy zachowania, którymi toksyczny partner obniża twoje poczucie własnej wartości. 

Zobacz wideo Psycholożka: Nie należy zgadzać się na krzywy podział obowiązków

Ignoruje cię

Gdy partner ignoruje twoje zdanie, nie zwraca na ciebie uwagi, nie czujesz się ważna i kochana. Przez to twoja samoocena spada. Każdej osobie zdarzają się gorsze dni, kiedy to nie ma ochoty na rozmowy z innymi. Jeśli jednak takie zachowania powtarzają się nieustannie, może to oznaczać, że wasza relacja jest toksyczna. 

Zawsze zrzuca na ciebie odpowiedzialność

Każdy z nas odpowiada za swoje czyny i decyzje. Natomiast jeżeli ktoś zrzuca winę za swoje błędy na partnera lub partnerkę, doprowadza do sytuacji, w której rozwiązywanie jakichkolwiek problemów jest niemożliwe.

Jest chorobliwie zazdrosny

Zazdrość w związkach jest czymś naturalnym. Możemy nawet spotkać się z opinią, że zupełny jej brak jest wręcz czymś podejrzanym. Problem pojawia się jednak gdy staje się ona chorobliwa, a partner na każdym kroku doszukuje się oznak niewierności. To sprawia, że czujesz się niepewnie. Zaczynasz też doszukiwać się błędów w swoim zachowaniu, mimo że tak naprawdę nie masz ku temu żadnych podstaw. 

Dwa typy toksycznych osób

Pia Mellody, amerykańska psychoterapeutka, wyróżniła dwa typy toksycznych osób. To nałogowcy kochania oraz nałogowcy unikania bliskości. Pierwsi będą przede wszystkim dążyć do złączenia się, wręcz zlania się z innym człowiekiem, z kolei drudzy - pilnować swojej odrębności. Jednak wielu ekspertów odchodzi od tego typu sztywnych podziałów. - Każdy z nas w pewnych sytuacjach może wykazywać zachowania, które dla kogoś innego okażą się toksyczne. Na pewno nie przyporządkowałbym tych zachowań dwóm typom. Ludzie są zbyt różni i zbyt złożeni - tłumaczył w rozmowie z naszym serwisem Michał Pozdał, seksuolog i psychoterapeuta.

Więcej o: