Skakanie na skakance to rodzaj aktywności fizycznej, którą bez problemu wykonasz w domu. Możesz ćwiczyć o każdej porze, dostosowując trening do swojego rytmu dnia. Skakanie na skakance może być ćwiczeniem wplecionym w dłuższy trening, bądź być treningiem samym w sobie. Jedyne, czego potrzebujesz, aby zacząć ćwiczyć, to chęć i motywacja, a także oczywiście — skakanka, choć bez tej ostatniej także sobie poradzisz. Każdy, kto kiedykolwiek skakał na skakance, wie, jak to wygląda i bez problemu będzie w stanie odwzorować to ćwiczenie, nawet bez skakanki w ręku.
Tak działa siła wyobraźni, więc nawet jeśli nie masz w domu skakanki, to wcale nie znaczy, że ten trening nie jest dla Ciebie. Co daje skakanie na skakance i jakie efekty osiągniesz, wykonując to ćwiczenie? Przede wszystkim, skakanie na skakance, jak każda aktywność fizyczna, wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i samopoczucie człowieka. Efekty, jakie przynosi ten rodzaj ćwiczenia, to m.in.:
Wiemy już, co daje skakanie na skakance. Lista korzyści, jakie przynosi trening na skakance, jest długa. Aby jednak w pełni móc skorzystać z wszystkich pozytywnych aspektów treningu na skakance, należy zwrócić uwagę na poprawność wykonywania ćwiczenia. Jak prawidłowo ćwiczyć na skakance? Przed treningiem należy rozgrzać dłonie oraz ramiona. W tym celu można wykonać:
Trening ze skakanką. zdjęcie ilustracyjne, Miljan ivkovi/ iStock
Wystarczy kilka powtórzeń. Warto zwrócić uwagę na podłoże, na którym będziemy wykonywać ćwiczenie. Aby odpowiednio zamortyzować skoki, można ćwiczyć na macie bądź na dywanie. Wykonując ćwiczenie, należy zadbać o odpowiednią postawę ciała. Sylwetka musi być wyprostowana. Ręce trzymamy blisko ciała, a łokcie lekko uginamy. W skakaniu na skakance najwięcej pracują dłonie i tylko ta część ciała powinna być w ruchu w trakcie wykonywania ćwiczenia. Co jest jeszcze bardzo ważne? Praca mięśni brzucha. Skakanie na skakance pozwala wyrzeźbić piękny brzuch, ale należy pamiętać o napinaniu mięśni w trakcie treningu. Ciało musi czuć, że pracuje. Prawidłowe i dokładne wykonywanie ćwiczeń to gwarancja sukcesu. Pamiętaj, że robisz to dla siebie, dlatego nie ma tu miejsca na drogę na skróty. Wysiłek, który włożysz w rzetelne wykonywanie ćwiczeń, na pewno zaprocentuje, a organizm Ci za to podziękuje spektakularnymi efektami.
Jakie korzyści przynosi regularne skakanie na skakance. Efekty po 2 tygodniach systematycznych ćwiczeń, będą już zauważalne. Należy mieć na uwadze, że trening na skakance spala niebywale dużo kalorii. Szacuje się, że w ciągu jednej godziny skakania na skakance można spalić nawet 1000 kcal. To niebywały wynik, dlatego nie bez powodu skakanka polecana jest dla osób, które chcą popracować nad sylwetką i zrzucić zbędne kilogramy. Efekt po dwóch tygodniach skakania na skakance potrafi zaskoczyć. Z pewnością zauważysz zmiany w sylwetce i w obwodach. Ale nie tylko to. Po dwóch tygodniach regularnej aktywności fizycznej, zmianie ulegnie także Twoje samopoczucie. Podczas każdego wysiłku fizycznego, a także po ćwiczeniach, organizm wytwarza endorfiny, które znacząco wpływają na nastrój i witalność. Na początek wystarczy ćwiczyć po kilka minut, aby przyzwyczaić organizm do aktywności. Z czasem sama poczujesz, że potrzebujesz bardziej intensywnego treningu, bo ciało stopniowo przywyknie do wysiłku. Skacz tak, jak Ci wygodnie. Na początek mogą to być przeskoki z nogi na nogę, z czasem wprowadź także skoki na prostych nogach (wymagają intensywniejszej pracy organizmu), a także inne kombinacje, jak np. ósemki. Pamiętaj, aby trening wykonywać systematycznie i dokładnie. Nie trać czasu — biegnij po skakankę i ciesz się z efektu, jaki przyniesie ulubiona zabawa z dzieciństwa.
Zobacz też:
Ćwiczenia na uda. Co zrobić, aby były smukłe i wysportowane?
Jak zbudować jędrne pośladki? Dzięki tym ćwiczeniom już na zawsze pozbędziesz się cellulitu