Zazwyczaj wyrzucasz do śmieci, tym razem wetrzyj w ubranie. Błyszczące plamy po prasowaniu znikną

Zdarza się, że czasem po prasowaniu pojawiają się na ubraniach błyszczące plamy. Okazuje się, że taką tkaninę można szybko i łatwo uratować, wcierając w nią jeden składnik. Po co warto sięgnąć, by usunąć plamę po prasowaniu?

Czasami podczas prasowania za bardzo się rozpędzimy i przejedziemy żelazkiem po tkaninie, która nie powinna mieć kontaktu z tak wysoką temperaturą. Wówczas na ubraniu pojawiają się błyszczące, nieestetyczne plamy. Najczęściej znajdują się na poliestrowych częściach garderoby. Jak je zniwelować domowymi sposobami? Wystarczy jeden składnik.

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Błyszczące plamy po prasowaniu. Pozbędziesz się ich za pomocą produktów z kuchennej szafki

Jeśli po prasowaniu zauważysz na ubraniach błyszczące plamy, spróbuj uporać się z nimi domowymi sposobami, by uratować ulubioną część garderoby. W przypadku poliestrowych tkanin mogą nie przynieść zbyt spektakularnych rezultatów, ponieważ takie zabrudzenia wynikają ze stopienia się materiału. Jeśli jednak dotyczy to bawełny, ubranie będzie można uratować. Wystarczy sięgnąć po jeden produkt, a szybko uporasz się z błyszczącą plamą.

Jeśli błyszcząca plama pojawiła się na ciemnej tkaninie, możesz spróbować pozbyć się jej za pomocą torebki po parzeniu herbaty. Potrzyj nią ślad, a następnie wyprasuj przez bawełnianą ściereczkę. W przypadku jasnych tkanin doskonale sprawdzi się natomiast woda utleniona. Zmocz plamę wodą, następnie nanieś na nią wodę utlenioną i odczekaj od trzech do pięciu minut. Po tym czasie spłucz środek i gotowe. Możesz też od razu po tym wyprać ubranie w pralce, by dokładnie pozbyć się wody utlenionej z materiału.

Jak doczyścić zabrudzone żelazko? Zrobisz to w kilka chwil

Plamy na ubraniach mogą pojawić się nie tylko przez zastosowanie zbyt wysokiej temperatury do prasowania poszczególnych tkanin. Powodem bywa też zabrudzona stopa żelazka. Jak ją doczyścić, by nie pozostawiała plam na materiale? Wystarczy zastosować błyskawiczny domowy trik. Na bawełnianą ściereczkę zaaplikuj pastę do zębów i zacznij pocierać nią przypalenia na żelazku. Po tym przemyj urządzenie wilgotną szmatką, a żelazko będzie wyglądało jak nowe i przestanie plamić ubrania.

Więcej o: