Zwykle wylewasz, a teraz użyj do mycia łazienki. Nie wydasz złotówki, a efekt cię zaskoczy

Kiedy po skończonej imprezie zbieramy porozstawiane w domu szklanki z niedopitą coca-colą, zwykle wylewamy ją do zlewu. Działa to na korzyść zlewu, ale w ten sposób można także ułatwić sobie zadanie czyszczenia toalety.

Więcej praktycznych porad na Gazeta.pl

Regularne sprzątanie łazienki nie należy do najprzyjemniejszych czynności z listy domowych obowiązków, jednak jest konieczne, jeśli zależy nam na estetyce i higienie, a co za tym idzie - zdrowiu i bezpieczeństwu domowników. 

Zobacz wideo Bovska o Małgorzacie Rozenek-Majdan. "Jest niesamowitą aktywistką"

Domowy sposób na czysty sedes

Na rynku nie brakuje różnego rodzaju środków czystości przeznaczonych do czyszczenia toalet. Płyny, mleczka, żele, zawieszki o dowolnych zapachach wypełniają półki w marketach i drogeriach. Coraz łatwiej wśród nich znaleźć ekologiczne detergenty, jednak ich cena często pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem wiele osób ma w domu płyn, który doskonale nadaje się do wyczyszczenia w. Chodzi o coca-colę. Jeśli sprzątamy po imprezie, pozostawione w szklankach przez gości resztki napoju warto wlać do muszli toaletowej i pozostawić tam na jakiś czas. Najlepiej na całą noc, ale nawet po godzinie, czy dwóch, efekt powinien być zadowalający. Po tym czasie wystarczy umyć toaletę szczotką i spłukać wodą.  

Dlaczego tak to działa?

W składzie coca-coli znajdują się m.in. kwas fosforowy i kwas węglowy (dwutlenek węgla). Ten pierwszy jest jednocześnie składnikiem niektórych detergentów, dlatego popularny napój ma właściwości czyszczące. Czyszczenie toalety nie jest jedynym zaskakującym wykorzystaniem coca-coli. Niektórzy używają ją na mdłości, a także jako środek przeciwwymiotny, inni wykorzystują do usuwania plam z ubrań (zabija także przykry zapach tkanin), jeszcze inni wykorzystują do przygotowania marynaty do mięs.

Więcej o: