Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Czerwiec rozpieszcza nas piękną pogodą i słońcem. To czas kiedy wraz z rodziną spędzamy dużo czasu na powietrzu, udając się na spacery. Kleszcze działają już z pełną mocą. Zaczynają być one aktywne gdy temperatura osiąga już 7 stopni Celsjusza. Pasożyty, takie jak kleszcze i pchły, nieustannie szukają żywicieli, należy pamiętać, że przenoszą one wiele chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Problem kleszczy należy więc brać na poważnie.
Kleszcze czają się w krzakach, trawach, na liściach drzew, ścieżkach. Czekają na potencjalną ofiarę. Gdy ta je mija, spadają na nią, uczepiają się włosów lub ubrania i szukają odpowiedniego miejsca do rozpoczęcia ssania krwi. Najczęściej są to miejsca schowane, w zgięciach skóry, pomiędzy włosami, za uszami. Podczas procesu ssania krwi na gospodarza mogą być przenoszone liczny groźne choroby. Kleszcz może być bardzo niebezpieczny nie tylko dla zwierząt, ale także i dla człowieka, ponieważ istnieje ryzyko zachorowania na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze rozprzestrzeniają się praktycznie na terenie całego kraju, coraz częściej również w środowiskach miejskich, czemu winne są łagodne zimy.
Boisz się kleszczy? Ten ekologiczny oprysk odstraszy niebezpieczne pajęczaki Fot. Pexels/Erik Karits
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na kleszcze i komary. Wśród nich wiele jest takich, które bazują na naturalnych substancjach, a dokładniej mówiąc, na olejkach eterycznych. W odróżnieniu od chemicznych repelentów środki stworzone z olejków eterycznych są bezpieczne dla zdrowia oraz środowiska.
Przyjmuje się, że aby doszło do zakażania boreliozą kleszcz musi tkwić w skórze człowieka przez co najmniej 24, a zwykle nawet 72 godziny. Fot. Shutterstock
Do samodzielnego przygotowania środka odstraszającego owady nie potrzeba wiele – olej bazowy oraz wybrane olejki eteryczne. Jako olej bazowy najlepiej sięgnąć po olej kokosowy lub olej z pestek winogron. Może być to również olejek jojoba i olejek ze słodkich migdałów. Skuteczność domowego odstraszacza będzie się zwiększała jeśli zastosujemy kilka olejków. Mieszamy olej bazowy z olejkiem eterycznym w proporcji: 2 łyżki oleju bazowego i 10-20 kropli wybranych olejków eterycznych (łącznie) np. olejek miętowy, bazyliowy i lawendowy lub olejek z trawy cytrynowej, eukaliptusowy i geranium. Taką miksturę należy nałożyć na skórę około 30 minut przed wyjściem.