W ilu stopniach prać pościel? Naukowcy znaleźli odpowiedź. "Odgrywa kluczową rolę"

W jaki sposób wyprać pościel, żeby pozbyć się bakterii nagromadzonych na jej powierzchni? Przede wszystkim musisz pamiętać o właściwej temperaturze. To właśnie dzięki niej odpowiednio zdezynfekujesz prześcieradła i poszewki. Dowiedz się, jak zadbać o swoje zdrowie i higienę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Większość z nas popełnia jeden błąd przy praniu pościeli. Aby pozbyć się większości bakterii nagromadzonych na tkaninie, należy zrobić to we właściwej temperaturze. Stosując ten sposób, nie tylko zadbasz o higienę, ale także sprawisz, że poszewki i prześcieradła staną się zdecydowanie bardziej miękkie i przyjemne w dotyku.

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

W jakiej temperaturze prać pościel? Materiał, z którego jest wykonana, gra dużą rolę

Większość z nas ma w domach bawełnianą pościel. W jakiej temperaturze należy ją prać, żeby pozbyć się z niej bakterii? Według naukowców z Rhine-Waal University of Applied Sciences w Kleve najbezpieczniejszym wyjściem jest robienie tego w wodzie nagrzanej do 60 stopni Celsjusza. Jak dowodzą badania, w ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się większości groźnych dla zdrowia mikroorganizmów.

Temperatura 60°C lub wyższa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu odpowiednich funkcji przeciwdrobnoustrojowych podczas prania.

Sprawa ma się jednak nieco inaczej w przypadku poszewek i prześcieradeł wykonanych z syntetycznych materiałów. Jeśli twoja pościel nie jest w pełni wykonana z bawełny, możesz nieco zmniejszyć temperaturę wody. W takich przypadkach płyn nagrzany do zaledwie 40 stopni Celsjusza jest w stanie usunąć bakterie z powierzchni materiału. Co więcej, pozbędzie się także grzybów oraz roztoczy. Co zrobić, aby pierzyny były miękkie i przyjemne w dotyku od razu po wyciągnięciu z pralki? Jest na to sposób.

Trik na miękką i pachnącą pościel. Dodaj jeden składnik do prania

Pościel po praniu nie zawsze jest tak samo miękka, co wcześniej. Wystarczy jednak skorzystać z jednego triku, aby odświeżyć jej materiał i zapach. Aby osiągnąć taki efekt, podczas czyszczenia pierzyn warto skorzystać ze środków zmiękczających. Jak się okazuje, nie muszą to być silne chemikalia, czy markowe produkty. Wystarczy, że do pralki wlejesz szklankę octu i kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Dzięki temu zabiegowi pościel nie tylko stanie się miła w dotyku, ale także będzie miała orzeźwiający i przyjemny zapach. 

Należy także pamiętać o tym, aby prać poszewki i prześcieradła co najmniej raz na dwa tygodnie. W okresie letnim, gdy pocimy się zdecydowanie częściej, zaleca się wymianę pościeli nawet co siedem dni. W innym przypadku nieświadomie narażamy się na działanie bakterii, grzybów i roztoczy. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, pamiętaj o częstym wymienianiu i czyszczeniu pościeli.

Więcej o: