Dodatkowe 300 zł dla tych seniorów. To pewne! Niektórzy nie muszą składać nawet wniosku

Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany m.in. seniorom po ukończeniu 75 roku życia oraz młodszym osobom, które spełnią wymagane kryteria. Tak jak emerytura, podlega waloryzacji. Z tego powodu w tym roku został podwyższony do niemal 300 zł. Co trzeba zrobić, aby go otrzymać?

W dobie panującej inflacji oraz rosnących kosztów życia i cen usług każde dodatkowe pieniądze są na wagę złota. Niektórzy seniorzy mogą liczyć nawet na 300 zł miesięcznie więcej. Co muszą zrobić, by je otrzymać? W jednym wypadku niezbędny będzie wniosek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny 2023? Ci seniorzy otrzymają go z urzędu

Dodatek pielęgnacyjny to comiesięczne świadczenie przysługujące osobom, które mają przyznane prawo do emerytury bądź renty, a ponadto:

  • ukończyły 75 lat,

lub

  • są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji,

W pierwszym przypadku nie musisz robić nic, gdyż dodatek zostanie przyznany im z urzędu i wypłacany będzie wraz z emeryturą. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przebywasz w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu. W tym okresie dodatek nie będzie wypłacany.

Co zrobić, aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny? W tym wypadku potrzebny będzie wniosek

Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny przed 75 r.ż., należy złożyć wniosek wraz z:

  • orzeczeniem od lekarza orzecznika ZUS (komisji lekarskiej), wedle którego jesteś całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji,
  • zaświadczeniem o twoim stanie zdrowia, czyli tzw. drukiem OL-9, który wypełnia lekarz prowadzący. Istotne jest, aby zrobił to nie później niż miesiąc przed dniem, w którym zdecydujesz się złożyć wniosek.

O tym, czy został ci przyznany, zostaniesz poinformowana w terminie 30 dni. Warto pamiętać, że osobom, które mają przyznane prawo do dodatku, nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez burmistrza, wójta czy prezydenta miasta. Wbrew podobnej nazwie to dwa osobne świadczenia, które nie mogą być przyznawane równocześnie.

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny? Jego kwota podlega waloryzacji

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego, tak jak emerytura, podlega corocznej waloryzacji. Oznacza to, że jego kwota zmienia się wraz z dniem z początkiem marca każdego roku. Obecnie wynosi 294 zł i 39 gr, natomiast dla inwalidy wojennego, który jest całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji 441 zł i 59 zł. 

Więcej o: