Namiotnik jabłoniowy. Oprysk z jednego produktu uratuje twoje uprawy. Wystarczą dwa składniki

Namiotnik jabłoniowy to jeden z najniebezpieczniejszych szkodników, jakie mogą pojawić się w twoim ogrodzie. Zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy mogą w krótkim czasie kompletnie zniszczyć uprawy. Jak się ich pozbyć? Pomoże ci w tym prosty ekologiczny oprysk.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak ochronić drzewka przed namiotnikiem jabłoniowym? Dowiedz się, w jaki sposób rozpoznać szkodniki oraz które środki pozwolą ci się ich pozbyć. Przygotuj prosty oprysk ze sprawdzonego produktu, a zapomnisz o owadach i larwach.  

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak rozpoznać namiotnika jabłoniowego? Zwróć uwagę na te szczegóły

Jeśli na drzewach owocowych zauważyłaś oprzędy przypominające pajęczyny, możesz mieć do czynienia z namiotnikiem jabłoniowym. Larwy tego szkodnika wyróżniają się żółtym ubarwieniem, które z czasem przechodzi w bardziej wyszarzałe barwy. Młode osobniki mają także czarną główkę oraz szereg ciemnych kropek biegnących wzdłuż ciała. Konstrukcje wytwarzane przez gąsienice przypominają kształtem małe namiot. Stąd też wzięła się nietypowa nazwa owada.

Po około 1,5 miesiąca młode namiotniki jabłoniowe przepoczwarzają się w motyle. Dorosłe osobniki są w stanie złożyć od 50 do 80 jaj każdego dnia. Już po 3 tygodniach wylęgną się z nich larwy. Z tego powodu spróbuj pozbyć się szkodników od razu po zauważeniu ich na drzewkach. Jak to zrobić? Skorzystaj ze sprawdzonego domowego środka.

Namiotnik jabłoniowy. Oprysk pozwoli ci uwolnić się od szkodników

Gąsienice namiotnika jabłoniowego mogą w krótkim czasie skutecznie zniszczyć drzewka uprawiane w sadzie. Z tego powodu nie zwlekaj z pozbyciem się ich. Jednym z najlepszych domowych środków na uporczywe owady jest oprysk z  wrotyczu pospolitego. Wywar z zioła sprawi, że zarówno młode osobniki, jak i dorosłe motyle będą omijać jabłonie szerokim łukiem. Jak go przygotować?

Zalej 300 g świeżego ziela lub 30 g suszu z wrotyczu 10 litrami wody. Aby płyn nabrał odpowiedniej mocy, musisz odczekać co najmniej 24 godziny. Po tym czasie rozcieńcz go z wodą, stosując proporcje 1:2. Korzystaj z preparatu w ten sam sposób, co inne środki owadobójcze. Oznacza to, że najlepiej sprawdzi się jeszcze przed wytworzeniem "pajęczyn" chroniących larwy. Mieszanina zwalczy nie tylko namiotniki jabłoniowe, ale także inne szkodniki mogące zagrozić drzewkom. Stosuj go m.in. w walce z owocnikiem jabłkowym.

Więcej o: