Drzewko bonsai w ogrodzie. Nie zapomnij o odpowiednim nawożeniu, a odwdzięczy się pięknym wyglądem!

Drzewko bonsai w ogrodzie może stanowić piękną i oryginalną dekorację. Nie jest ono jednak tak powszechne jak inne rośliny często spotykane w polskich ogrodach. Sprawdź, jak je pielęgnować, aby zachwycało o każdej porze roku.

Drzewko bonsai w ogrodzie. Czym jest sztuka bonsai?

Drzewko bonsai w ogrodzie, czy w doniczce w domu było pomysłem, który po raz pierwszy pojawił się w Chinach, ale dalej tradycja ta doskonalona była m.in. przez Japończyków. Sama nazwa oznacza drzewo w pojemniku. Jest to z reguły miniaturowa, specjalnie kształtowana wersja dużo większych drzew lub krzewów. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu gatunki tzw. długowieczne, np. sosna, jałowiec, cis, ale można je wykonać z każdego rodzaju drzewa. Drzewko takie formuje się przez odpowiednie jego przycinanie i podwiązywanie oraz sadzenie w niewielkich donicach, co skutkuje zachowaniem przez nie określonego kształtu i niewielkich rozmiarów.

Drzewka bonsai w ogrodzie. Aranżację można wykonać samodzielnie?

Najczęściej spotykana jest wersja miniaturowa drzewek bonsai, które to znajdują się w doniczkach i hodowane są w domach. Należy uświadomić sobie, że nie są to specjalne gatunki drzew, które genetycznie rosną do niewielkich rozmiarów. To sztuka ich kształtowania sprawia, że wyglądają w taki, a nie inny sposób. Podobnie jest jeśli chodzi o drzewka bonsai w ogrodzie. Aranżację można wykonać samodzielnie — potrzebny jest tylko zakup odpowiedniego gatunku drzewa oraz narzędzi. Konieczna jest też stosowana wiedza, jak o nie dbać. Drzewka te bowiem przycina się nie tylko dla zachowania ich kształtu, ale i ze względów pielęgnacyjnych.

Drzewka bonsai w ogrodzie — aranżacje. Na co zwrócić uwagę, gdy tworzy się bonsai?

Każdy inaczej widzi koncepcję swojego ogrodu. Dla jednych jest to nie do końca uporządkowana kompozycja różnych elementów, w tym roślin jadalnych, dla innych jest to dzieło sztuki, które składa się z poszczególnych fragmentów tworzących misterną całość. Oczywiście każdy może chcieć mieć drzewka bonsai w ogrodzie — niezależnie od pomysłu na jego wygląd. Aranżacje powinny jednak stanowić spójną całość. Dlatego należy zwrócić uwagę na gatunek i proporcje wybranej rośliny i to, który jej element najlepiej się prezentuje. Ta jej część powinna wtedy stanowić podstawę, od której rozpoczęte będzie formowanie.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Drzewko bonsai — pielęgnacja w ogrodzie

Wiele roślin pięknie wygląda w otoczeniu ogrodowym, w tym drzewko bonsai. Pielęgnacja w ogrodzie wymaga jednak sporo zachodu.

 • Przede wszystkim należy pamiętać, że roślina ta jest karłowata, ponieważ ogranicza się jej możliwość przyrostu m.in. poprzez zmniejszenie miejsca na korzenie. Dlatego też sadzona jest w płytkich i stosunkowo niewielkich donicach, a mimo to czasem i tak istnieje konieczność przycinania korzeni. Dodatkowo cięte są też nowe pędy i listki.
 • Nie można doprowadzić do przesuszenia korzeni, ale też nie wolno podlewać go wodą z kranu. Najlepiej robić to deszczówką. Podobnie nie powinno się doprowadzić do tego, by podłoże było zbyt wilgotne.

 • Z uwagi na niewielką przestrzeń i małą ilość gleby szybko traci ona znajdujące się tam mikroelementy. Dlatego koniecznym jest zwrócenie uwagi na nawóz i jego skład, który należy dobrać do gatunku drzewa.
 • Zimą zaś trzeba zwrócić uwagę na to, że choć spora część drzew jest odporna na przymrozki, to jednak bryła korzeniowa jest dość specyficzna. Zmarznięta i niewielka nie jest w stanie dostarczyć w tym czasie drzewu wystarczającej ilość wilgoci - dlatego należy solidnie podlać drzewko przed zimą. Można też dodatkowo zabezpieczyć roślinę i obłożyć jego podstawę np. słomą.
 • Nie należy takiego drzewa na okres zimowy przenosić do ogrzewanego pomieszczenia, bo zacznie puszczać pędy. Wtedy staje się niemożliwe ponowne umieszczenie go na chłodzie.

Drzewko bonsai w ogrodzie — jak wybrać gatunek? Które się najlepiej nadają?

W zasadzie można powiedzieć, że użyć można każdego gatunku drzewa. Z różnych powodów jednak część hoduje się łatwiej, inne ciężej — podobnie jest z ich formowaniem. Jeśli chodzi o drzewko bonsai w ogrodzie i polecane gatunki drzew, to wymienić tutaj można:

 • sosnę czarną
 • jałowiec "blue carpet"
 • jałowiec chiński
 • sosna wydmowa
 • grab koreański
 • cis.

Zobacz też: Rośliny, których lepiej nie uprawiać w mieszkaniu. Mogą być niebezpieczne dla domowników

Więcej o: