Gumy do ćwiczenia. Poznaj zalety treningu siłowego i ciesz się nienaganną sylwetką

Gumy do ćwiczenia są dobrym rozwiązaniem na urozmaicenie treningu oraz podkręcenie jego efektywności. Mają szerokie zastosowanie, ponieważ mogą być wykorzystane przy ćwiczeniach różnych partii ciała. Sprawdź, w jaki sposób gumy do ćwiczeń mogą ulepszyć codzienny trening.

Jakie gumy do ćwiczeń dostępne są na rynku? Przegląd ofert

Zastanawiasz się, jakie gumy do ćwiczeń będą odpowiednie dla Ciebie? Wybór modeli dostępnych na rynku jest bardzo szeroki. Gumy do ćwiczeń to produkt, który bez problemu znajdziesz na półkach sklepów sportowych oraz z akcesoriami do ćwiczeń. Szukając gumy do ćwiczeń odpowiedniej dla siebie, na pewno zwrócą Twoją uwagę różnice widoczne między produktami. Różnice te dotyczą głównie długości gumy, jej szerokości, koloru.

Kolor z resztą może być wyznacznikiem jakiejś cechy produktu, dlatego przy wyborze akcesoriów sportowych pamiętaj, że nie zawsze należy kierować się zasadą zakupu produktu ze względu na jego barwę. Taka zasada obowiązuje np. przy taśmach do pilatesu. Ciemniejszy kolor zazwyczaj będzie równoznaczny z większym oporem gumy. Dostępne obecnie na rynku gumy do ćwiczeń można podzielić na trzy główne grupy:

  • taśmy do pilatesu/rehabilitacyjne
  • długie gumy oporowe
  • krótkie gumy oporowe

Jakie są różnice w zastosowaniu poszczególnych modeli w codziennym treningu?

Gumy do ćwiczeń — jakie wybrać?

Wybór gumy do ćwiczeń może być uzależniony od tego, którą partię ciała chcielibyśmy udoskonalić przy jej pomocy albo jakie są nasze potrzeby. Tak naprawdę każdy rodzaj gumy warto mieć w swojej domowej siłowni. Zakup taśmy do pilatesu to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Nie wpłynie to bardzo na domowy budżet, a efekty treningu przy pomocy gumy są odczuwalne i warto w nią zainwestować. Gumy do ćwiczeń gwarantują urozmaicenie treningu, ponieważ mając do dyspozycji różne ich rodzaje, w zależności od potrzeby, można w trakcie ćwiczeń zwiększać bądź zmniejszać obciążenie. Jakie gumy wybrać na konkretne partie ciała? 

  • taśmy do pilatesu/rehabilitacyjne — przy ich wykorzystaniu możesz ćwiczyć mięśnie brzucha, ud, ramion, pleców. Dodatkowo sprawdzą się w ćwiczeniach korekcyjnych w trakcie rehabilitacji
  • długie gumy oporowe — dzięki nim zwiększysz efektywność treningu siłowego i wytrzymałościowego. Sprawdzi się także do ćwiczeń na drążku
  • krótkie gumy oporowe — nadają się idealnie na ćwiczenia dolnych partii ciała. Dzięki nim wyrzeźbisz mięśnie ud oraz pośladków.
Zobacz wideo Krótki trening na wewnętrzną część ud

Jak ćwiczyć z gumami? Wskazówki dla początkujących

Jesteś początkujący i nie wiesz, jak ćwiczyć z gumami? Podpowiadamy, w jaki sposób wykorzystać je w pracy nad poprawą sylwetki. Poniżej kilka przykładów ćwiczeń z wykorzystaniem krótkiej gumy oporowej. Pamiętaj, aby przed każdym treningiem zrobić rozgrzewkę, dzięki której mięśnie przygotują się do intensywnej pracy. 

  • Połóż się na plecach, krótką gumę umieść na nogach, lekko powyżej kolan. Zegnij nogi i zacznij unosić tułów do góry, nie odrywając przy tym lędźwi od podłoża. Napnij mięśnie i powoli wróć do pozycji wyjściowej, stopniowo rozluźniając mięśnie.
  • Stań w lekkim rozkroku. Umieść gumę między kostkami. Oderwij jedną nogę od podłoża i wyciągaj ją na bok, jednocześnie rozciągając gumę. Powtórz ćwiczenie po kilka razy na każdą nogę.
  • Usiądź na macie. Włóż taśmę na nogi, lekko poniżej kolan. Zegnij nogi i odchyl się lekko do tyłu, jednocześnie podpierając rękoma. Poruszaj nogami na zewnątrz i do środka, mocno napinając przy tym mięśnie. 

Gumy do ćwiczeń długie — poznaj sposoby na urozmaicenie treningu siłowego

Mając do dyspozycji gumy do ćwiczeń długie, mamy wiele możliwości wykorzystania ich w treningu. Jakie ćwiczenia można wykonywać dzięki długim gumom do ćwiczeń? Poniżej kilka propozycji.

  • Stań w lekkim rozkroku. Jeden koniec długiej gumy do ćwiczeń przełóż wokół szyi, a drugi przydepcz stopami. Zrób głęboki przysiad. Powtórz ćwiczenie kilka razy.
  • Stań w lekkim rozkroku, gumę przełóż pod stopami, chwyć końce gumy dłońmi, a następnie uginając łokcie, przyciągaj nadgarstki do ramion. Powtórz po 10 razy na każdą rękę w 5 seriach. Takie zastosowanie gumy może zastąpić hantle i pomoże wymodelować biceps.
  • Jeśli masz w domu drążek, to umocuj do niego długą gumę do ćwiczeń, przekładając ją wokół drążka. Stań w lekkim rozkroku, zegnij rękę w łokciu i chwyć gumę na wysokości zgiętej ręki. Prostuj rękę, jednocześnie naciągając gumę. Powtórz po 10 razy na każdą rękę w 5 seriach. Takie zastosowanie gumy zastępuje ćwiczenia na atlasie do ćwiczeń z wyciągiem górnym.

Zobacz też: 

Zapomnij o przysiadach! Trzy najlepsze ćwiczenia na pośladki bez obciążania kolan

Wzmocnij mięśnie brzucha. Ćwiczenia z gumami oporowymi szybko poradzą sobie z niechcianymi fałdkami

Więcej o: